Рила продължава да гори. Армия и доброволци в битка с огъня

В понеделник доброволци, пожарникари и два хеликоптера успяха частично да овладеят фронта на пожара. Вертолетите черпят вода от изравнителя на ВЕЦ „Рила“. Засегнати са над 500 декара борова гора, а най-вероятната причина за пожара е паднала светкавица преди близо месец.
„Пожарът е доста сериозен и все още не е напълно овладян“, заяви доброволецът Здравко Велинов. По думите му през нощта не се извършва гасене заради опасност за хората. Той обясни, че голяма част от огъня е скрит под повърхността – в торфения слой и дънерите. „На повърхността се вижда само дим, но под земята може да гори на 1 до 1,5 метра“, уточни той, пише NOVA.
Доброволците разчистват с лопати, разравят и затрупват тлеещия торф, докато хеликоптерите се насочват по техни указания, за да хвърлят вода по най-критичните точки.
За да достигнат до пламъците, екипите от Доброволния спасителен отряд и пожарната от Кюстендил са преминали през двукилометров тунел под планината.
Днес в гасенето участва хеликоптер Ми-17 от състава на Военновъздушните сили, излетял в 7:14 ч. от 24-та авиационна база в Крумово. На терен работят около 45 души – пожарникари, лесничеи и доброволци, пише БТА.
По данни на главен комисар Александър Джартов от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, пожарът вече е обхванал приблизително 500 декара. „Теренът е изключително труден – стръмен и на места почти отвесен. Огънят се разпространява под повърхността, в дълбокия торфен слой и изгорели дънери“, потвърдиха доброволци.
Само през последните дни в гасенето участваха три хеликоптера от армията – включително и „Кугър“, който в неделя (13 юли) се включи в овладяването на пожара, който се беше възобновил над река Илийна, въпреки че по-рано бе локализиран.
Бедствието остава сериозно предизвикателство за екипите на терен, които работят в тежки условия, за да предотвратят разрастване на пожара към други части на Рила.
През август и септември 2024 г. в Рила отново имаше сериозни горски пожари, които наложиха намеса на пожарникари, доброволци и военни хеликоптери. Тогава огънят обхвана територии в близост до Рилския манастир, като се наложи спешна евакуация на туристи и служители от района. Пожарът беше трудно овладян заради високия терен, вятъра и горящия торфен слой под земята – условия, които напомнят на сегашната ситуация през юли 2025 г.
Тези повторяеми инциденти подчертават колко уязвим става планинският регион при засушавания и екстремни климатични условия, особено в горещите летни месеци.
Моля, подкрепете ни.





