Риск от ядрена авария: 12 държави сезираха МААЕ за ситуацията в Украйна
В съвместна декларация страните посочват, че всекидневните руски удари по електропреносната мрежа не само излагат милиони украинци на зимния студ, но и „сериозно подкопават ядрената сигурност в Украйна“, като доближават страната „изключително опасно до възможността за ядрена авария“.
Според подписалите декларацията, атаките срещу подстанции и нарастващите щети по електропреносната система представляват пряка заплаха за безопасната работа на атомните електроцентрали. Те подчертават, че макар АЕЦ да произвеждат електроенергия, те зависят от стабилно външно електрозахранване за охлаждане на радиоактивните материали.
В извънредни ситуации централите разчитат на дизелови генератори, но при отказ на системите за охлаждане и неблагоприятно стечение на обстоятелствата съществува реален риск от ядрена авария, отбелязва ДПА.
Срещата на управителния съвет на МААЕ беше свикана по инициатива на Белгия, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Литва, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Румъния и Великобритания. Съединените щати не се присъединиха към инициативата.
Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е помолил руския президент Владимир Путин да се въздържа от удари по градове и енергийни съоръжения в Украйна за срок от една седмица заради „рекордните студове“. До момента Москва не е потвърдила дали ще се придържа към подобно ограничено прекратяване на огъня.
Моля, подкрепете ни.