Реклама / Ads
0| 752 |12.11.2025 НОВИНИ

Румъния се готви да поеме контрол над активите на „Лукойл“

.
Източник: БГНЕС
Румъния има за цел да поеме контрол над местното дъщерно дружество на руската компания „Лукойл“, за да защити националната си енергийна система и да се съобрази със санкциите на САЩ, каза румънският министър на енергетиката Богдан Иван.
 

„Лукойл“ управлява 320 бензиностанции в Румъния, управлява рафинерията Petrotel, която снабдява около една четвърт от пазара на горива в страната и притежава права за проучване в част от Черно море.

 

Компанията, заедно с „Роснефт“, наскоро беше обект на санкции от САЩ, свързани с продължаващата война на Русия в Украйна, които трябва да влязат в сила на 21 ноември, пише „Киев индипендънт“.

 

Иван посочи, че Румъния няма да иска удължаване на срока на санкциите, добавяйки, че Букурещ подкрепя прилагането на последните мерки на САЩ. „Ще подкрепя напълно прилагането на санкциите, инициирани от Съединените щати, на ниво Европейски съюз.“

 

Той отбеляза, че Министерството на енергетиката изготвя законодателство за поддържане на дейността на рафинерията и стабилността на доставките на гориво, като същевременно спазва санкциите.

 

Правителството все още не е изяснило кои от активите на „Лукойл“ ще бъдат поставени под държавен контрол и как ще се развие процесът.

 

„Лукойл“ и „Роснефт“ са критично важни части от руската икономика. Киев отдавна насърчава своите съюзници да наложат санкции на руския енергиен сектор, като твърди, че лишаването на Москва от приходите от петрол ще ограничи способността ѝ да финансира войната си срещу Украйна.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 855 |12.11.2025 Хванаха шофьор с 4,23 промила алкохол в с. Врачеш . 4| 832 |12.11.2025 Има виза за ремонт на сградата на Народното събрание . 2| 1964 |12.11.2025 Рекордна глоба в Гърция – 1,7 млн. евро за 58 измъчвани котки . 2| 1006 |12.11.2025 Украйна отстрани министъра на правосъдието на фона на антикорупционни проверки

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads