Румъния на ръба: премиерът подаде оставка, националист се прицелва в президентството

„Вместо да чакам новият президент да ме освободи, предпочетох сам да подам оставка“, заяви Чолаку пред журналисти след заседание в централата на неговата Социалдемократическа партия, цитиран от The Guardian.
Кандидатът на коалицията, бившият президент на Сената Крин Антонеску, остана трети в гласуването в неделя – малко зад кмета на Букурещ Никушор Дан и далеч зад националиста Джордже Симион. 38-годишният Симион, известен с червената шапка тип MAGA, залага на суверенистка и социално консервативна програма и призовава за „мелонизация“ на Европа – препратка към италианската крайнодясна премиерка Джорджа Мелони.
С 40.96% от вота, Симион почти удвоява резултата на Дан (20.99%) и надминава всички предизборни прогнози. Двамата ще се изправят на балотаж на 18 май – вот, който може да вкара още един националист в клуба на европейските лидери.
„Това не е просто изборна победа, това е победа на румънското достойнство“, заяви Симион след резултатите. „Това е победата на тези, които не са загубили надежда, които още вярват в свободна, уважавана и суверенна Румъния“.
В ранните часове на понеделник той добави, че вярва в Европейски съюз, „който процъфтява като гнездо за разнообразни и суверенни нации – а не като твърда система с еднакви политики за всички“.
Френската крайнодясна лидерка Марин льо Пен заяви, че румънските избиратели са изпратили „много хубав бумеранг“ на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен – ехо от твърденията, че Брюксел стои зад анулирането на оригиналния вот през миналата година.
Симион и неговата партия „Алианс за обединение на румънците“ (AUR), възникнала от антиваксърско движение, вече са втора политическа сила в страната. Той печели в 36 от 47 избирателни окръга и взема 61% от вота от чужбина.
Никушор Дан, 55-годишен математик и основател на проевропейската партия USR, нарече предстоящия балотаж „битка за проевропейското бъдеще на Румъния“ и подчерта, че следващите две седмици ще бъдат трудни:
„Това няма да бъде дебат между личности, а между посоките – западна срещу изолационистка“.
Политолози смятат, че Дан ще има трудности да победи Симион, тъй като конфликтите между независимия кандидат и основните центристки партии могат да демотивират техните избиратели да го подкрепят.
„Симион в момента разполага с по-голям резерв от гласове“, коментира анализаторът Кристиан Първулеску. Гласовете на заелия четвърто място Виктор Понта, бивш премиер, може да се окажат решаващи.
Президентът на Румъния: роля със сериозни правомощия
Румънският президент изпълнява полусъществена функция с важни правомощия в областта на външната политика, националната сигурност, разходите за отбрана и съдебните назначения. Той представлява страната на международната сцена и има правото да наложи вето на ключови решения в ЕС.
Победа на Симион може да означава рязък завой за Румъния – член на ЕС и НАТО и съсед на Украйна – по пътя на изолационизъм и национализъм, подобно на Унгария и Словакия.
Сянката на анулирания вот от 2023 г.
Първоначалният президентски вот от ноември 2023 г. бе анулиран от Конституционния съд, след като разсекретени документи показаха предполагаема руска намеса. Тогавашният победител – крайно десният и проруско ориентиран независим кандидат Калин Георгеску – бе дисквалифициран, а по-късно разследван по обвинения за злоупотреба с дигитални технологии, фалшифициране на финансиране и пропаганда на фашистки групи.
Симион обеща, че ако бъде избран, ще направи Георгеску министър-председател – чрез референдум, предсрочни избори или нова коалиция. Към момента крайнодесните партии имат около 35% от местата в парламента.
Отношенията с Украйна и Запада
Въпреки критиките към Русия, Симион последователно се противопоставя на военната помощ за Украйна. През последните две години Румъния предостави на Киев зенитна система Patriot, обучава украински пилоти и през пристанището в Констанца са изнесени 30 милиона тона украинско зърно.
Моля, подкрепете ни.





