Реклама / Ads
3| 2618 |27.11.2023 НОВИНИ

Румен Гълъбинов: Опасността за България не произлиза от дефицита и дълга, а от инфлацията

.
Икономистът Румен Гълъбинов Източник: БГНЕС
"В приетия от Министерския съвет проектобюджет дефицитът остава същият, както в първия му вариант отпреди 2 седмици, но с 1 милиард се намалява външният дълг. По-малки са и очакваните приходи от данъци заради липсата на пренос на руски газ през България."
 

Това заяви пред БНР-Радио София икономистът Румен Гълъбинов.

 

По думите му големите цели на настоящото българско правителство са влизане на България в Шенген и в Еврозоната. Според него дали бюджетът за 2024 г. е адекватен може да се съди по това, доколко той допринася за осъществяване на тези цели през първата от следващите 3 години.

 

"Надяваме се да влезем колкото се може по-рано, без повече отлагания. Според макрорамката продължаваме да се придържаме към 3% дефицит спрямо БВП до 2026 г.", обясни икономистът.

 

„Когато основата (БВП) се увеличава, дефицитът като абсолютна стойност също расте. Затова има нужда от дофинансиране с нови заеми. Според мен, за следващата година не би трябвало да вземаме лимит повече от 9 млрд. лева, а той вероятно ще бъде около 11 милиарда. Добре е по-голямата част от новия заем да отива за погасяване на стари дългове, а по-малка част – за инвестиране в икономиката. От ЕК още чакаме средствата от Плана за възстановяване и устойчивост. Представили сме проекти, дано тази година дойде и финансиране“, каза още специалистът.

 

Гълъбинов изрази мнение, че към момента в България е добро съотношението дълг, държавно управление къмто БВП – 25%. С новите дългове за следващите 3 години ще стигнем 30%, а Маастриктския критерий е 60 процента. Засега обаче нямаме консолидиран държавен дълг.

 

"На България няма да е проблем дефицитът и дълговото бреме. България трябва да следи за инфлацията. Това беше формалната пречка за отлагане влизането в Еврозоната. През октомври на годишна база нашата инфлация е двойно по-голяма от средната за ЕС. Догодина именно инфлацията може да стане формален повод за още 1 година отлагане влизането ни в Еврозоната", отбеляза експертът.

 

Според него добре е, че се предвижда увеличаване на заплати и пенсии – ние трябва да догонваме доходите в Европа.

 

Той обаче алармира, че това създава опасност от стимулиране на инфлацията.

 

"Трудно се сваля дефицит, когато трябва да се дофинансира здравеопазване, образование, да се отделят обещани средства за отбрана и национална сигурност", смята Гълъбинов.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2455 |27.11.2023 110 села в Габровска област остават без ток . 3| 2576 |27.11.2023 Борислав Михайлов излъга подло, къса е паметта му за позиция на ЦСКА и думи на Наско Сираков . 1| 2446 |27.11.2023 Арестуван е заподозрян за стрелбата по трима колежани от палестински произход в САЩ . 24| 17622 |27.11.2023 Не, случката в Енергото в Силистра не е нормална и калипетреницът с парти грила не е герой

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads