Румен Гечев: Повече от 15 години ”Лукойл” не са платили 1 стотинка данък печалба
Мнението му е, че разпределителните дружества на електричество акумулират технологични загуби при пренос на ток на свободния пазар. "Ако променим закона, така че да могат да купуват ток от регулирания пазар, цената на тока ще падне с 15%. Има варианти за решаване на проблема с цените, което ще доведе до по-ранното вдигане на мораториума", подчерта Гечев. И коментира, че с общи усилия може да се реализира проекта на АЕЦ "Белене".
По думите му при мораториума за цените "подхлъзването" се е състояло в срока му - от 1 януари 2021 г., което е абсолютно неприемливо, тъй като приемането на документи със задна дата е недолюбвано. "Няма как да въведете мораториума при различни енергийни източници и различна динамика на цените. Това не е приемлива пазарна мярка, а по-скоро временна и трябва да бъде вдигнат по-бързо", сподели той.
Затова и според него е било необходимо да се промени срокът и да се уточни времетраенето му - три месеца, до 31 март. "България е една страните с най-ниски цени за електричество за домакинствата. За фирмите пирамидата е обратна", поясни Гечев.
И допълни, че държавата е длъжна да даде компенсации на енергоразпределителните дружества, защото те ще претърпят загуби. "Компенсациите са 110 лв., но бизнесът казва, че са недостатъчни. Трябва да се обмисли и намаляване на ДДС върху тока по европейски пример", посочи депутатът.
Относно зелената сделка той смята, че ядрената енергетика и природният газ трябва да бъдат включени в зеления пакет. "БСП настоява за необлагаем минимум и ще държим на това в следващия бюджет", завърши Румен Гечев.
Моля, подкрепете ни.