Русия попари надеждите ни за газов хъб
"Българската страна трябва да обсъжда тези въпроси с Европейската комисия, защото те заедно с ЕК не дадоха да се осъществи проекта "Южен поток". В по-голяма степен ЕК, а не България - България не можа да защити своята позиция", добави министърът, цитиран от БГНЕС. България още през лятото предложи да се построи газов хъб от "Турски поток" на своята територия.
На 17 ноември по време на посещението си в Москва българската делегация на министерството на енергетиката потвърди, че има интерес от строителството на такъв хъб. В момента неговото изграждане се предвижда да стане на турско-гръцката граница. „Южен поток“ vs „Турски поток“ .
Проектът за газопровод "Южен поток" беше един от най-големите енергийни проекти в Европейския съюз. Морската му отсечка трябваше да започне край гр. Анапа, на руския Черноморски бряг, да премине през изключителната икономическа зона на Турция в Черно море и да излезе на българския бряг близо до Варна. Нейната дължина е около 931 км. При излизането на "Южен поток" на българския бряг, той трябваше да се свърже със сухоземния участък на газопровода, по който да се осъществи по-нататъшния пренос на газ през територията на България за страните от Югоизточна и Централна Европа.
Очакваше се експлоатацията на тръбата да започне в началото на 2016 г. , когато да потекат първите количества газ. При пълен капацитет четирите тръби трябваше да доставят 63 милиарда кубически метра природен газ годишно.
Моля, подкрепете ни.