Русия предлага не преговори, а капитулация на Украйна, пише Институтът за изследване на войната

Путин говори пред медийни организации в нощта на 10 срещу 11 май, след съвместното предложение на САЩ, Украйна и Европа за общо прекратяване на огъня с продължителност най-малко 30 дни, считано от 12 май.
Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).
Путин не се съгласи със съвместното предложение на САЩ, Украйна и Европа и вместо това предложи Русия и Украйна да "възобновят" преките преговори, които той твърди, че "Украйна е прекъснала" през 2022 г. на 15 май.
Помощникът на руския президент Юрий Ушаков заяви, че Русия скоро ще обяви и делегацията си.
През март и юни 2024 г. "Уолстрийт Джърнъл" (WSJ) и "Ню Йорк Таймс" (NYT) съобщиха, че са получили няколко версии на проектопротоколите от украинско-руските мирни преговори в Истанбул през април 2022 г.
Документите изискват Украйна да се откаже от стремежите си за членство в НАТО и да измени конституцията си, за да добави клауза за неутралитет, която би забранила на Украйна да се присъединява към каквито и да е военни съюзи, да сключва военни споразумения или да приема чуждестранен военен персонал, инструктори или оръжейни системи в Украйна. Русия също така поиска тя, САЩ, Великобритания, Китай, Франция и Беларус да служат като гаранти за сигурността на споразумението.
Русия поиска ограничаване на украинската армия до 85 000 войници, 342 танка и 519 артилерийски системи като част от Истанбулските протоколи. Русия допълнително поиска украинските ракети да бъдат ограничени до 40 километра, обхват, който би позволил на руските сили да разполагат критични системи и материали близо до Украйна, без да се страхуват от удари.
Украинският президент Володимир Зеленски и турският му колега Реджеп Тайип Ердоган приеха предложението. Зеленски заяви, че лично ще чака Путин в Турция. Украйна чака Русия да се съгласи с предложението за общо прекратяване на огъня между САЩ, Украйна и Европа.
Путин обсъди подновяването на преговорите от Истанбул от 2022 г. в телефонен разговор с Ердоган на 11 май, а Ердоган изрази подкрепа за възобновяването на преговорите.
Ердоган отбеляза по време на разговора си с Путин, че всеобхватното прекратяване на огъня би "създало необходимата среда" за мирни преговори.
Европейски представители до голяма степен призоваха Путин да се съгласи на всеобхватно споразумение за прекратяване на огъня, преди да започне двустранни мирни преговори с Украйна.
Моля, подкрепете ни.





