Реклама / Ads
21| 2241 |23.07.2025 НОВИНИ

Русия и Украйна преговарят за трети път в Истанбул днес /обновена/

.
Междувременно се провеждат протести в Украйна срещу закон за антикорупционните агенции.
 

В Истанбул днес предстои трети кръг преки преговори между Украйна и Русия. Очакват се споразумения за размяна на военнопленници, а Украйна ще настоява за връщането на отвлечените от окупираните територии украински деца.

 

От Кремъл обявиха в навечерието на днешните преговори, че няма причина да се очаква пробив или чудо. Говорителят на Владимир Путин заяви, че Русия възнамерява да постигне целите, които си е поставила във войната. Той каза, че очаква „много сложни дискусии“ с Киев по време на мирните преговори, планирани за тази вечер в Истанбул, като отново отхвърли възможността за бързи дипломатически постижения, които да сложат край на войната.

 

„Никой не очаква лесен път. Разбира се, това ще бъдат много сложни преговори“, каза прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от АФП. Той повтори, че предложенията на двете страни за прекратяване на конфликта са „диаметрално противоположни“.

 

Киев и западните му съюзници обвиняват Кремъл, че блокира преговорите, като поддържа максималистични искания, докато руската армия, по-многобройна и по-добре въоръжена, продължава бомбардировките и атаките по фронта, където все още печели територия.

 

Тази сутрин руското министерство на отбраната обяви, че е превзело ново село, Варачине, в украинския регион Суми.

 

Снощи в няколко големи градове на Украйна избухнаха най-големите протести от началото на войната. Стотици изразиха недоволство от приетия вчера закон, който ограничава независимостта на антикорупционните институции.

 

Стотици украинци излязоха в Киев, Лвов, Днипро и Одеса на протест срещу закон, който беше гласуван вчера от Върховната рада и одобрен от президента Володимир Зеленски. С него се дава власт на политически назначавания главен прокурор над две ключови антикорупционни агенции – Националното антикорупционно бюро на Украйна и Специализираната антикорупционна прокуратура.

 

В обръщение президентът Зеленски защити реформата с неефективната борба срещу корупцията и нуждата от прочистване от руско влияние: „От години официални представители, които са напуснали Украйна, спокойно живеят в чужбина – в много приятни страни и без юридически последици и това не е нормално. Няма рационално обяснение защо криминални разследвания за милиарди „висят“ с години и защо руснаците все още могат да получат информацията, от която имат нужда“, посочи той.

 

Гласуването на спорния закон се проведе ден след задържането на двама служители, работещи в една от агенциите, което предизвика критики на неправителствения сектор към властта.

 

Европейският комисар по разширяването на ЕС и възстановяването на Украйна Марта Кос изрази безпокойство от ограничаването на независимостта на двете антикорупционни агенции. 

 

Справянето с корупцията е основно изискване за Киев, за да се присъедини към ЕС и през последните месеци независими разследвания разкриха серия случаи на подкупни висши държавни служители.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 2178 |23.07.2025 Стотици протестират в Израел срещу глада и разрушенията в Газа . 0| 2169 |23.07.2025 Частично бедствено положение в Тополовград заради пожар . 9| 2271 |23.07.2025 Обама потвърди руска намеса на изборите в САЩ през 2016 . 2| 2499 |23.07.2025 Жеги у нас над 40°, а в пустинята Сахара - 32°. Какво да не правим при високите температури

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads