FT: Руският газ към Украйна може да спре догодина
Шансовете Киев и Москва да се споразумеят за подновяване на петгодишния договор за транзит, подписан за първи път през 2019 г., са малки, въпреки че маршрутът през Украйна представлява почти 5% от общия внос на газ в Европа.
По думите на Галущенко Киев вече подготвя системата си за съкращаване на доставките.
Решението на Москва да намали доставките на газ за Европа миналата година предизвика енергийна криза, доведе до инфлация и повишаване на разходите за живот на целия континент. Украинският тръбопровод обаче е един от само двата, които продължават да доставят газ, макар и в намалени количества. Според данни от енергийната консултантска компания ICIS, Австрия е разчитала на руски газ, минаващ през Украйна за около половината от своя внос на газ през май. В Словакия тръбопроводът е отговарял за 95% от количествата.
Галущенко посочва, че Европа ще бъде относително подготвена за по-нататъшно забавяне на доставките, след като трябваше да се адаптира към подобни съкращения миналата година.
Въпреки уверението на украинския енергиен министър обаче това е първото потвърждение от страна на Киев, че договорът, който е в основата на оставащите потоци от Русия през Украйна, вероятно ще изтече в края на следващата година и няма да бъде подновен.
Въпреки че Галушченко предположи, че европейските политици може да пожелаят да предоговорят договора - както се случи през 2019 г., когато делегация на ЕС посредничи в тристранни преговори с Русия и Украйна - анализаторите казват, че това е малко вероятно предвид трудната перспектива за водене на преговори с Москва.
Европейската комисия отказа да коментира дали ще се опита да започне преговори с Русия за подновяване на договора.
Загубата дори на малък процент от доставките има потенциала да повиши цените в целия континент
Без украинския транзитен маршрут единственият тръбопровод от Русия, който все още доставя газ в Европа, ще бъде Турски поток, който снабдява страни в югоизточната част на континента и представлява малко под 3 процента от вноса на газ в Европа през май.
"Турски поток" минава през България и на практика с благословията на тогавашното правителство на Бойко Борисов се позволи Русия да заобиколи Украйна в доставката на газ за Европа.
По-рано този месец руският заместник-министър на външните работи Михаил Галузин каза, че решението да не се удължи споразумението за транзит на газ ще „нанесе удар“ на ЕС, докато Украйна ще „се простреля в крака, като загуби дивидентите от транзита“.
Настоящият договор за транзит на газ беше подписан през декември 2019 г., сделка в последния момент - само 24 часа преди изтичането на предходното споразумение.
Съгласно сделката руската държавна енергийна компания "Газпром" се съгласи да изпрати минимум 65 милиарда кубически метра газ през 2020 г. и 40 милиарда кубични метра газ на година между 2021 и 2024 г. през украинския тръбопровод.
Въпреки това Русия в момента доставя само обеми от около 12 милиарда кубически метра на година и Киев твърди, че Москва не го плаща, въпреки договорното задължение да плати пълната такса за транзит, независимо дали са доставени договорените количества газ.
Ако договорът изтече, "Газпром" технически все още може да изпраща газ през Украйна, като резервира капацитет чрез търгове, които неговият оператор на газопреносна система е длъжен да провежда съгласно европейските правила, пишат от "Financial Times".
Моля, подкрепете ни.