Реклама / Ads
0| 4242 |18.04.2017 НОВИНИ

Съдът: Глобата по административно наказание е с двегодишна давност

.
Глобата, наложена като административното наказание, не се събира, ако са изтекли две години от налагането й. Това казва тълкувателно решение № 2 от 2017 година по доклад на Аглика Адамова. Решението е взето от Общо събрание на съдиите от I и II колегии на ВАС в съдебно заседание.
 

С него се слага край на противоречивата съдебна практика, според която едни съдебни състави приемат, че давността за изпълнение на глобата е 2-годишна (чл.82, ал.1, б.“а“ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), а други прилагат 5 -годишна давност ( по чл. 171 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), пише trafficnews.bg.

 

Глобата, като вид административно наказание, предполага срочност на изпълнението, за да се реализира своевременно административно-наказателната отговорност и да има превантивен ефект. Именно това предполага и по-кратките давностни срокове за изпълнението на административното наказание. Да се приеме, че в полза на фиска трябва да се прилагат удължени срокове за изпълнение на публичните задължения, би било предпоставка за възникване на административен произвол. Това са част от множеството аргументи на съдиите, изтъкнати в тълкувателното решение. Тълкувателното дело бе образувано по искане на председателя на Върховния административен съд до Общото събрание на колегиите на ВАС с въпроса: „Кой давностен срок се прилага при изпълнение на административното наказание „глоба“ след прекъсване на давността в хипотезата на чл. 82, ал. 2 ЗАНН – този по чл. 171 ДОПК или този по чл. 82, ал. 1, б.“а“ ЗАНН ?“

 

Искането е обосновано с противоречива практика между административните съдилища по въпроса. В становищата на Министъра на правосъдието, Висшия адвокатски съвет и Юридическия факултет на Великотърновския университет се сочи, че давностният срок за изпълнение на административното наказание глоба, който започва да тече след прекъсване на давността е двегодишен. ( чл. 82, ал.2 ЗАНН). Мнения в тази насока са постъпили и от Административен съд Смолян, Административен съд Перник, Административен съд Добрич и Инспектората към Висшия съдебен съвет. И според зам.-главния главния прокурор при ВАП, при изпълнение на административното наказание глоба след прекъсване на давността, се прилага две годишен, който е “прекратителен, краен срок и с изтичането му се преклудира всяка възможност да бъде изпълнено административното наказание глоба“. Поставеният въпрос е свързан с тълкуването и прилагането на разпоредбите на чл. 82 ЗАНН и чл.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 4617 |14.03.2017 Съдът: ЦИК правилно е спряла клипа с турския посланик . 0| 4246 |19.12.2016 ВАС потвърди глобата на ”Топлофикация София” за злоупотреба с господстващо положение . 0| 3856 |19.12.2016 Съдът: Кристин Лагард е виновна, но няма да бъде наказана . 0| 4390 |25.10.2016 Съдът: Няма доказателства срещу обвинения за атентата срещу Алексей Петров

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads