Съдът остави в ареста певицата Лилана и съдружника й
"Съдът счете, че спрямо Мартин Димитров - ръководител на ОПГ, Лиляна Деянова и Александър Деянов - участници, е налице обосновано предположение за авторството на деянията, за които са им повдигнати обвинения, което се извежда от обяснения на обвиняемо лице по делото, разпити на свидетели, претърсвания и изземвания от офиса, ползван от обвиняемите лица, както и съдебно-техническа почеркова експертиза", посочва в мотивите си съдия Силвия Русева.
Съдът приема и, че спрямо обвиняемите Мартин Димитров и Лиляна Деянова е налице опасност от извършване на престъпление, с оглед тежестта на обвиненията, която обаче, от доказателствата по делото и разпитите на свидетелите, не е налична за обвиняемия Александър Деянов.
Ето защо съдът взема мярка за неотклонение “Задържане под стража” спрямо Мартин Димитров и Лиляна Деянова и “Гаранция в пари” в размер на 100 000 лв. спрямо Александър Деянов. В случай на жалба и протест, делото е насрочено пред АСНС за 30.04.2020г. от 10:00 часа, написаха в официално съобщение от специализирания съд.
Часове по-рано държавното обвинение поиска съдът да наложи постоянен арест на певицата ЛиЛана (Лиляна Деянова) заради обвинения, че е част от група за злоупотреби с евросредства. Заедно с нея са обвинени още четирима, между които и брат й, бийт боксърът SkilleR (Александър Деянов). Двама от тях са пуснати под гаранция, съобщи прокуратурата, без да уточнява размера на гаранциите. За брата и сестрата, като и за още един обвиняем - Мартин Димитров, беше поискан постоянен арест.
Прокуратурата съобщи, че в събота е задържала и обвинила петима за участие в организирана престъпна група за незаконно усвояване на европейски средства по програма "Иновации и конкурентоспособност“. При акцията са иззети сървъри, компютри и други доказателства за престъпната дейност, гласи съобщението. Кухи фирми са купували софтуерен продукт с европейски средства.
Според събраните доказателства групата е действала от 2016 г. Няколко фирми, контролирани от нея (повечето от които без реална стопанска дейност), са усвоявали средства по програмата, декларирайки покупка на един и същ софтуер от юридическо лице, регистрирано в чужбина - което също не е осъществявало търговска дейност. Реално софтуерът е бил придобит с финансиране по европрограмата от действащо българско дружество, което го е предоставило за "ползване" на разследваните фирми.
Според Би Ти Ви е претърсена IT фирма в София, в която певицата е била съдружник. Случаят е бил потвърден от нейния адвокат Николай Хаджигенов, твърди телевизията. И допълва, че прокуратурата проверява и дали певицата е свързана по някакъв начин с Васил Божков. Бизнесменът е обвинен задочно като ръководител на организирана престъпна група и в момента се намира в ОАЕ, откъдето българските власти го искат официално.
Моля, подкрепете ни.