Съдебният инспекторат решава кой магистрат да бъде проверен от звеното „Кунева”
Кунева подчерта, че приемането на закона се разглежда като ключов тест за борба с корупцията през 2016 година от страна на Европейската комисия. „Този закон изпълнява всички препоръки, които са дадени след внимателен анализ от български заинтересовани институции, неправителствени организации и външни такива”, коментира Кунева.
По законопроекта са получени 28 становища от 23 институции, 5 граждански организации и всички четири организации, които влизат в новия орган – така нареченото Бюро за борба с корупцията, съобщи нюз. бг. „Повече от 60% от бележките са приети”, коментира Кунева. Тя обясни, че се разширява обхватът на лицата подаващи имуществени декларации и визира: ректори, директори на болници, бивш команден състав на армията. Законът е стеснен по отношение конфликта на интереси.
"Сега постоянната комисия за извършване на проверка за конфликт на интереси проверява над 100 хиляди човека и има слаби резултати. Над 70% са дребните случаи”, коментира Кунева и уточни, че законът отговаря на заглавието си и ще се концентрира върху корупция по високите етажи.
Вицепремиерът Меглена Кунева уточни, че Бюрото не започва първо проверката на магистратите, а това ще става по решение на съдебния инспекторат. „С г-жа Захариева имаме пълно разбиране по този въпрос”, заяви Кунева. Тя обясни, че с промените подаваните две декларации за конфликт на интерес и имуществените ще се припокрият в една и поясни, че е взета под внимание бележката на Сметната палата да бъде увеличен прагът на деклариране от 5 на 10 хиляди лева.
„Предвидени са проверки за почтеност на самите инспектори, работещи там” , поясни Кунева. Тя припомни, че законопроектът има подкрепата на парламентарните групи на ГЕРБ, РБ и АБВ. На въпрос как ще се доказва фактическо съжителство от две години, постановено в закона при подаването на декларациите за проверка на имуществото, Кунева заяви, че това не е новост в семейното право и не става въпрос за регистрация в общината.
По думите й има действия, които водят до такива изводи, примерно наличието на дете. „Това нито е нова фигура в правото, ние разчитаме на практиката”, каза още тя.
Моля, подкрепете ни.