47|
7498
|27.12.2012
НОВИНИ
Съюзът на съдиите: Изборът на Цацаров е противоконституционен
Изборът на новия главен прокурор Сотир Цацаров е извършен в нарушение на Конституцията.
Това е официалната позиция на Съюза на съдиите в България (ССБ).
Според ССБ указът на президента подлежи на проверка за съответствието му с върховния закон.
Съдийският съюз припомня разпоредбите на конституцията и на Закона за съдебната власт за избор и назначаване на главния прокурор - всички допуснати кандидати да бъдат подложени на тайно гласуване и ако никой не получи две трети от гласовете на Висшия съдебен съвет, тогава първите двама, получили най-много гласове, да бъдат подложени на второ тайно гласуване.
Вместо да бъдат изпълнени конституционното и законовото изискване станахме свидетели на безпрецедентна намеса на член на правителството (министъра на правосъдието Диана Ковачева - бел. ред.) при избора. ВСС направи предложение до президента за назначаване, въпреки допуснатото нарушение, а президентът не упражни правото си да откаже да издаде указ при първо предложение от ВСС.
Недопустимо е чрез вътрешни правила ВСС да ограничи конституционно даденото му правомощие да подложи на обсъждане и гласуване в процедурата всички участващи кандидати за назначаване на главен прокурор, подчертават от ССБ.
Тайното гласуване за един кандидат съответства на основния закон само ако той е единственият участник в процедурата. А назначаването от президента на избрания по описания начин главен прокурор прави указа на президента подлежащ на проверка за съответствието му с конституцията, посочват още в позицията си.
"Съдийската общност не може да остане безучастна при публичното погазване на Конституцията на държавата. Дори когато не разполагаме с правомощия да попречим на потъпкването, службата ни за утвърждаване на върховенството на закона не допуска да бъдем мълчаливи наблюдатели", заявяват още от организацията.
Според съюза съдебните институции и техният върховен орган - ВСС, трябва да бъдат еталон за законосъобразност.
В тази връзка магистратите цитират и чл. 150, ал.1 от Конституцията, според който една пета от народните представители, президентът, Министерският съвет (МС), Върховният касационен съд (ВКС), Върховният административен съд (ВАС) и главният прокурор могат да сезират Конституционния съд, за да бъде проверен указът на Плевнелиев за назначаването на Цацаров.
МС, Плевнелиев и ВАС са „изключени априори" (председателят на ВАС Георги Колев беше сред застъпниците на електронния вот, който не позволи да се гласува едновременно и тайно за тримата кандидати), смятат съдиите.
Съюзът на юристите в България също ще извърши обстоен анализ на проведените избори за членове на Висшия съдебен съвет и конституционни съдии от парламентарната квота, както и за главен прокурор, съобщиха от съюза.
Анализът ще бъде направен съвместно с други правни неправителствени организации и ще има за цел да предложи решения за допуснатите слабости по отношение на непрозрачните процедури, посочват още от Съюза на юристите.
Резултатите ще бъдат изпратени и до Европейската комисия.
На 20 декември след 10-часово изслушване на трима кандидати за главен прокурор - Сотир Цацаров, Галина Тонева и Борислав Сарафов, ВСС гласува само за Цацаров, който получи 18 гласа - с един понече от необходимите 17 гласа, и веднага след това председателстващият ВСС правосъден министър Ковачева закри заседанието.
Ден по-късно президентът Росен Плевнелиев подписа указа за назначаването на Цацаров, въпреки че цял месец се оспорваше от неправителствени организации, а и от председателя на ВКС проф. Лазар Груев, приетата от ВСС процедура за електронното последователно гласуване.
Препоръките бяха за вот с интегрална бюлетина, чрез който гласуването е едновременно и тайно и за тримата кандидати.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads