Само във Фрог: Двойно по-малка е подкрепата за Гешев на „трудовите колективи“ от обявената
Според въпросните комисии подкрепата на „трудовите колективи“, барабар с МВР, ДАНС, два университета и няколко учени, варира между 60 и 69. Цифрата леко се разминава, тъй като комисиите са правили сбор на получените писма по различно време-съответно едната е смятала становищата до 1 септември, а другата до 16 септември. Крайният срок обаче за предоставянето на такива становища е бил 16 октомври, което означава, че когато комисиите са броили, голяма част от становищата дори не са били написани.
Общият брой на постъпилите в законовия срок становища е 85. В полза конкретно на Гешев са се произнесли общо 36 „трудови колективи“ и учени. Останалите становища, до 85, се разпиляват между мнения, които са само с призив ВСС да спазва Конституцията и Закона за съдебната власт, без изобщо да се споменава името на Иван Гешев. Има и няколко писма, които нямат нищо общо с процедурата по избора му, но въпреки това са отчетени като положителни. Категорично против избора на Гешев пък, са 17 становища.
Странно изглеждат становищата от полицейските структури в страната, които са 21 на брой. Всички са „за“ Гешев очаквано, но не са подписани от „трудовите колективи“, както се твърди, а само от съответния шеф на ОДМВР. Такова е и становището постъпило от ГДБОП.
Ако от 38-те подкрепящи Гешев становища, извадим тези на МВР, ще се окаже, че остават 15, което е по-малко дори от негативните позиции за него /17/. Интересно е да се отбележи, че в минимум пет подкрепи изрично е написано, че те са на основание на съвсем друг член от закона, а не този, визиращ процедурата за избор на главен прокурор. Това означава, че кадърно и грамотно написаните становища в полза на Гешев, които законът зачита, следва да са едва 10.
И тук се натъкваме на прецедент - същите тези грамотни становища са написани от районни и окръжни прокуратури, които по закон нямат право да дават становища според ЗСВ.
Попадаме и на други куриози. Към голяма част от писмата има и с предварително изготвен поименен списък, написан на компютър. Към един такъв списък дори липсват подписи, не са заличени заради защитата на личните данни, а ясно се вижда че ги няма. На друго място пък е отбелязано изрично, че подписалите се правят това „в изпълнение на служебните си задължения в този ден“. В таблицата на тези чинно е отбелязано кои от хората са в отпуск. Има становища, за които пише, че са от прокурорите, следователите и служителите, но подписът е само на административният ръководител.
В тези поименни справки ясно се виждат длъжности като секретар, деловодител, призовкар, шофьор- куриер, чистач, домакин. В някои описа пък, хората са без длъжностите си. Една районна прокуратурата изпраща своята подкрепа въз основа на решение на общото им събрание, което обаче не е приложено и съответно липсват подписите към него. Становището на Софийска районна прокуратура дори не е адресирано до никой, но явно при внасянето е дописано на ръка „ВСС“.
Становищата, които нямат нищо общо с процедурата са също впечатляващи. Например-директорът на Главна дирекция „Национална полиция“ възхвалява Гешев за акцията по залавяне на ало-измамници, но не споменава процедурата за избор на главен прокурор. Асоциацията на прокурорите в България пък коментират статия в медия, която според тях уронва престижа на прокуратурата. Фактът, че в статията се споменава Гешев, по никакъв начин не кореспондира с процедурата за обвинител №.1 и тяхната гледна точка. Получени са становища от няколко учени в лично качество. Законът обаче, не допуска лични мнения, а само на висши училища и научни организации. Въпреки това ВСС ги е счело за валидни и тях.
Толкова за „професионалната подкрепата“ за Иван Гешев.
Ето и неговия коментар за тях:
Екип Фрог Нюз
Моля, подкрепете ни.