Само във Фрог: Техника за милиони се губи в болница „Св. Анна”
Хората в бели престилки се надяват, че проверяващите, които са влезли в лечебното заведение още миналата седмица, ще могат да отговорят на тези въпроси. Причината за вътрешното негодувание е, че въпросните апарати са били не само действащи, но и от ново поколение. За никой не е ясно кой от ръководството на клиниката и по каква причина е решил да ги махне. В тайнство е забулено и нахождението им в момента, което ражда различни версии. Едни смятат, че техниката е продадена и някой е сложил парите в джоба. Други пък са по-крайни и не крият, че може апаратурата, която по принцип би трябвало да се води на отчет в Агенцията за ядрено регулиране, да отлежава в някой склад за скрап .
Лекари от „Св . Анна” твърдят, че няма следа и от т. нар. апарата за онтопантомография , с който са работили в клиниката по лицево-челюстна хирургия. Пълно мълчание има по темата за огромната инвестиция, свързана със закупуването на нов ядрено -магнитен резонанс. Според запознати техниката не се експлоатира по няколко причини. Първата и основна е, че няма още одобрение от агенцията за ядрено регулиране. За него трябват още много инвестиции, свързани с набавянето на специално помещение, прозорци, врати и покритие на стените. Харчове и то сериозни, трябва да има и за консумативи. Освен това се изисква и добре обучен персонал. За да не прави тези разходи преди години, болницата е имала сключен договор с медицински център, намиращ се в двора й за удобство на пациентите. От него „Св . Анна” е прибирала по 150 бона годишно. Отделно от това центърът е предоставял бонус от 25 безплатни прегледа на месец за лежащо-болните. Сегашното ръководство, обаче решило незнайно с какви мотиви, да скъса договора и да мине на варианта за собствен ядрено-магнитен резонанс, който обаче и до днес не функционира.
През последните две години е спаднал капацитета на отделението по хемодиализа , разказаха още лекарите. През 2015 г. звеното се е считало за най-модерното в страната с 13 чисто нови апарати за диализа. Поемало е по 75 пациенти на три смени. За първи път хепатитно болните са били отделени в специална зала от другите страдащи от бъбречни заболявания. След като част от персонала напуснал, смените намалели на две, откъдето спаднал и броят на обслужваните пациенти.
Очаквайте продължени по темата във Фрог другата седмица.
Моля, подкрепете ни.