5|
				 52233
				|01.03.2023
				
								НОВИНИ
				
				”Самолетът на Страшния съд” долетя от САЩ в Европа /видео/
 
									
				Самолетът на американския военноморски флот E-6B Mercury, с прозвището ”Самолет на Страшния съд”, наскоро е бил изпратен в Исландия. Това съобщи в ”Туитър” Европейското командване на американските въоръжени сили. Според съобщението той действа в рамките на ”операции в зона на отговорност на команадването на Въоръжените сили на САЩ в Европа”. Екипажът се е срещнал и с посланика на Вашингтон в Рейкявик.			
			Германски медии отбелязват, че това е първото разполагане в Европа от известно време.
Машините Е-6В Mercury не са бойни самолети, но служат като въздушен команден пост за комуникационната мрежа на американския флот и други войски в случай на ядрена атака (включително с президента на борда). Миналата година Northrop Grumman предприеха мащабни модификации на тези самолети, създадени на базата на "Боинг 707-320".
Самолетът е разработен и за комуникация с атомни подводници, снабдени с балистични междуконтинентални ракети, които могат да носят ядрени бойни глави.
Такива "самолети на Страшния съд", създадени на базата на "Ил-86", има и Русия.
Моля, подкрепете ни.
 
						 
						 
						 
						 
						 
					
				
			
			
				
				Реклама / Ads
			
			
							КОМЕНТАРИ 
				
				Реклама / Ads
			
		 
			 
					 
                                    
			 
                                    
			 
                                    
			 
                                    
			 
                    
			 
                    
			 
                    
			 
                    
			 
                    
			 
                    
			 
                    
			