В Санторини става все по-страшно. МВнР с призив към българите
От Института по геофизика, геодезия и география заявиха, че трусовете са на дълбочина до 10-15 километра. Според сеизмолозите става дума за необичайна активност, тъй като нормалната честота на земетресенията в района на Санотирини е около 10-15 труса в рамките на една година.
„В рамките на около пет дни вечер са реализирани, може би, 555 събития”, каза доц. Пламена Райкова пред Нова телевизия.
„Те са свикнали да ги люлее, ама са свикнали на десетина-двадесет земетресения на година, а сега виждате за какво става дума. Такова нещо лично аз не съм виждал”, коментира Димо Солаков от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.
Обясненията за случващото са две:
„Едното от тях е евентуално предвестник за изригване на вулкана, но това е с малка вероятност. Характеристика на тази сеизмичност, която е в момента, по-скоро прилича на така нареченият сеизмичен рой. Това означава много земетресения в кратък период от време на ограничена територия с приблизително близки магнитуди”, обясни Солаков.
Учените допълват, че е трудно да се каже кога ще настъпи краят на серията от трусове.
Според данните, предоставени от сеизмолозите, само за 12 часа на Санторини са регистрирани над 65 земетресения с магнитуд над 3. А конкретно за изминалата нощ трусовете над 4 по Рихтер са били 20. Допълват, че земетресенията са с приблизително една и съща сила и едва ли са предвестници на по-мощен трус. Въпреки това хората на острова са обезпокоени най-вече заради спомена от събитията през 1956 година, когато Санторини е разрушен от мощен трус. По последни данни над 9 000 души за взели решение да се евакуират.
Българското външно министерство настойчиво призовава граждани ни, пребиваващи постоянно или временно в района на Цикладските острови, взели решение да не напускат земетръсната област, да се свържат с Посолството на Република България в Атина и да предоставят свои данни за контакт в случай на необходимост, съобщиха от Ситуационния център.
МВнР съветва сънародниците ни да следят информацията за сеизмичната активност с особено внимание и да спазват стриктно превантивните мерки и указанията на местните и централните власти.
Насоки на гръцките власти за поведение на гражданите в случай на сеизмична активност (на английски и гръцки език) са достъпни на сайта на Министерството на климатичната криза и гражданската защита. Актуална информация за сеизмични явления на територията на цялата страна (на английски и гръцки език) е достъпна на сайта на департамента по геофизика на Атинския университет: www.geophysics, на www.oasp.gr и на електронната страница на Министерството на климатичната криза и гражданска защита.
Моля, подкрепете ни.