Реклама / Ads
5| 4016 |20.10.2025 НОВИНИ

САС блокира исканията на Сарафов за възобновяване на дела

.
Източник: БГНЕС
Борислав Сарафов няма правомощия да иска възобновяване на дела, тъй като мандатът му като изпълняващ функциите на главен прокурор е изтекъл. Това реши тричленен състав на Софийския апелативен съд, предаде БНР.
 

На 2 октомври Върховният касационен съд отказа да образува производства по депозирани искания от и.ф. главен прокурор за възобновяване на наказателни дела, като се позова на последните промени в Закона за съдебната власт, според които Сарафов вече не заема този пост.

 

Съгласно чл. 173, ал. 15 от ЗСВ: „При предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на главния прокурор, председателят на ВКС или председателят на ВАС се определя временно изпълняващ съответните функции, като едно и също лице няма право да изпълнява функциите за срок по-дълъг от 6 месеца, независимо от евентуални прекъсвания в изпълнението на функциите.“

 

Решението на ВКС предизвика противоречия в съдебната система. Някои юристи смятат, че Сарафов остава легитимен изпълняващ функциите главен прокурор, докато други подчертават, че срокът му е изтекъл.

 

Разногласия имаше и между колегиите на Висшия съдебен съвет – Прокурорската колегия смята, че промените не засягат заварени случаи като този на Сарафов, докато Съдийската колегия прие, че от 21 юли, след изтичането на шестмесечния срок, бившият председател на ВАС вече не може да заема поста.

 

Въпреки различните тълкувания на закона, Пленумът на ВСС се отказа да поиска от Народното събрание официално тълкуване на спорните текстове от чл. 173, ал. 15 от ЗСВ, свързани с т.нар. „трима големи“ в съдебната система.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2333 |09.12.2025 Апелативният съд защити Сарафов: И.ф. главният прокурор не е „узурпирал власт“ . 0| 2907 |23.01.2025 ВСС днес спира процедурата по избор на главен прокурор, Сарафов остава . 2| 3578 |19.12.2024 Конституционният съд отклони питанията на политиците какво може и не може ВСС с изтекъл мандат . 3| 2921 |17.10.2024 ВСС избира председател на Върховния административен съд. "Изборът на главен прокурор да продължи", каза правосъдният министър

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads