9|
4797
|01.08.2011
НОВИНИ
САС отмени забранената сеч в царски имоти
Административният съд – София област, отмени наложената на 6 октомври 2009 г. от горското стопанство в Боровец забрана за сеч и извозване на дървесина от 17 парцела с иглолистни гори, собственост на Симеон Сакскорбургготски и сестра му Мария Луиза Хробок, съобщиха в понеделник от съда.
Мотивите са, че в акта си шефът на стопанството е цитирал само "общи и неконкретни" нарушения на собствениците без да изясни какви точно са те, както и без категорично да е оборил твърдението на наследниците на цар Борис III, че те са били допуснати от бракониери след спирането на сечта.
В съдебния акт се цитира констативен протокол за освидетелстване на сечища, съставен на въпросните парцели на 21 август 2009 г. В него не се посочват нарушенията, станали повод за забраната на сечта, издадена месец и половина по-късно. Според горското стопанство те били установени по време на проверка от началото на октомври същата година, предхождала забраната.
По тази причина в решението на съда, постановено от председателя на състава Любомир Гайдаров, се сочи, че няма категорични доказателства, че визираните във втората проверка нарушения действително са направени от собствениците на горите. Не е доказано и, че те са допуснати преди спирането и освидетелстването на сечището в края на август 2009 година.
Стопанството в Боровец, което вече е част от Държавното горско стопанство – Самоков е осъдено да плати на наследниците на цар Борис III близо 1700 лева за съдебни разноски, както и 450 лева разходи на съда за вещи лица. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано в 14-дневен срок пред Върховния административен съд (ВАС).
На практика обаче отмяната на забраната е формална, тъй като в края на 2009 г. парламентът наложи мораторуим върху т. нар. "царски имоти", който още е в сила. Така дори решението да бъде потвърдено и от ВАС, Сакскобургготски и сестра му няма да могат да възобновят сечта в общо 17-те горски парцела. Преди година двамата заведоха дело срещу България в Европейския съд за правата на човека заради наложеният от депутатите мораториум.
Министерството на регионалното развитие пък подаде искове за възстановяване като държавна собственост на имотите Врана, Царска Бистрица, Ситняково и Саръгьол, а земеделският министър Мирослав Найденов заведе дело за връщане на 16-те хиляди декара гори, реституирани на царските наследници.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads