САЩ се борят с нарастващите заплахи от китайски хакери в телефонната индустрия
Хакерите проникнали дълбоко в мрежите на основни американски телекомуникационни доставчици, за да шпионират телефонни разговори и текстови съобщения, като се оказало трудно да бъдат изгонени от някои мрежи, съобщи CNN.
Тези срещи предоставили възможност на телекомуникационните ръководители да консултират правителството за усилване на защитите срещу сложни кибератаки. По време на разговорите били обменени и разузнавателни данни относно операцията.
Кибератаката се очертава като една от най-големите заплахи за киберсигурността и националната сигурност за новата администрация на Доналд Тръмп.
Според сенатор Марк Уорнър, демократ от Вирджиния и председател на разузнавателната комисия, тя е "най-лошият хак в историята на телекомуникациите в нашата страна".
Все още се разследва пълният обхват на атаката и нейното въздействие върху националната сигурност. ФБР е уведомило по-малко от 150 жертви, основно в района на Вашингтон, но броят на засегнатите лица вероятно е значително по-голям, тъй като тези жертви вероятно са комуникирали с много други хора, като е възможно хакерите да са слушали телефонни разговори на конкретни цели за определен период.
Американските власти и частни киберексперти водят списък на засегнатите телекомуникационни фирми. Сред тях са и основни интернет и мобилни доставчици като AT&T, Verizon и Lumen.
Хакерите са нападнали телефонни комуникации на важни фигури и от двете основни политически партии в САЩ, включително новоизбрания президент Доналд Тръмп, вицепрезидента JD Vance, както и членове на семейството му, като Джаред Кушнер и Ерик Тръмп. Китай отрича обвиненията за хакерска атака.
Съединените щати също имат значителни хакерски възможности и в миналото са насочвали операции срещу китайския телекомуникационен сектор. Въпреки тези усилия, тревогите за китайската хакерска програма са се засилили през последната година, особено с оглед на потенциално китайско нахлуване в Тайван.
Моля, подкрепете ни.