САЩ готови на нови санкции при протакане от Русия, пише Институтът за изследване на войната

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви на 2 април, че Русия се придържа към прекратяването на огъня, пишат от Института за изследване на войната (ISW).
Песков заяви, че Украйна "не се е присъединила" към временното прекратяване на огъня "по същество" и Русия възнамерява да обсъди това със Съединените щати. Руският външен министър Сергей Лавров заяви на 1 април, че Русия е препратила списък с предполагаемите нарушения от Украйна на съветника по националната сигурност на САЩ Майк Уолц, държавния секретар на САЩ Марко Рубио, Организацията на обединените нации (ООН) и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Руското министерство на отбраната (МО) заяви на 2 април, че украинските сили "систематично" провеждат удари с дронове и артилерия срещу руската енергийна инфраструктура.
Не е ясно как Украйна може да наруши временно прекратяване на огъня, към което "не се е присъединила".
Американски служители продължават да признават нежеланието на руския президент Владимир Путин да се ангажира с общо прекратяване на огъня в Украйна. Двама американски служители заявиха за Ройтерс на 1 април, че администрацията на Тръмп е обсъдила и вероятността САЩ да не могат да осигурят дългосрочно мирно споразумение в Украйна през следващите месеци и подготвят нови планове за натиск.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп смята, че Путин "бави" преговорите и обмисля увеличаване на санкциите срещу Русия, за да принуди Путин да седне на масата за преговори. Наскоро Тръмп каза пред NBC News, че обмисля допълнителни санкции срещу руския петрол и заяви по време на пресконференция на 30 март, че има неуточнен "психологически краен срок" за Русия да се съгласи на общо споразумение за прекратяване на огъня.
ISW по-рано отбеляза, че не е възможно Западът да окаже максимален натиск срещу Русия само с икономически инструменти, тъй като текущите и прогнозирани бъдещи икономически борби на Русия са тясно свързани с руските военни загуби на бойното поле.
Съединените щати могат да използват уязвимостта на Русия и да постигнат по-силна преговорна позиция, като продължат или увеличат военната помощ за Украйна.
Главният изпълнителен директор на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев ще се срещне със специалния пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Виткоф във Вашингтон на 2 април. Неназовани американски служители и други неуточнени източници, запознати с пътуването на Дмитриев, казаха на CNN на 1 април, че Дмитриев ще се срещне с Уиткоф по-късно тази седмица във Вашингтон, а източници казаха на CNN и CBS, че правителството на САЩ временно отмени санкциите срещу Дмитриев, за да му даде виза за посещение в САЩ.
Източници казаха на CBS на 2 април, че Дмитриев ще се срещне с Уиткоф на 2 април, но администрацията на Тръмп не публикува информация за срещата. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви на 2 април, че посещението на Дмитриев във Вашингтон е възможно, а Дмитриев неубедително отговори на информацията от САЩ за възможното му посещение с "може би".
Украинският генерален щаб съобщи на 1 април, че руските сили в Украйна продължават да използват боеприпаси, оборудвани с химически агенти, забранени съгласно Конвенцията за химическите оръжия.
Моля, подкрепете ни.





