В САЩ готвят закон за дипломатически бойкот на олимпиадата в Пекин `22
Поправката предвижда забрана за харчене на федерални средства за организиране на пътуване и настаняване на държавни служители в Китай по време на XXIV зимни игри (4-20 февруари). Спортистите обаче ще получат необходимите средства за участие в игрите, което според републиканеца Мит Ромни е "критично важно".
"Само по този начин ще нараним китайската комунистическа партия, а няма да накажем нашите американски спортисти", подчерта Ромни, движещ законопроекта. Съавтори на поправката са съпартиецът му Тод Йънг и демократите Тим Кейн и Ед Марки, като и четиримата са членове на Комисията по външни отношения на САЩ.
В мотивите към законопроекта се призовава за "край на продължаващото погазване на човешките права от страна на китайската комунистическа партия, включително уйгурския геноцид". Изрично се подчертава обаче, че както спортистите, така и всички служители и партньори на американския олимпийски и параолимпийски комитет ще бъдат обезпечени от държавния бюджет.
Ако поправката бъде приета, правителството на САЩ няма да има представител в Пекин по време на игрите. През това лято Щатите изпратиха в Токио 2020 първата дама Джил Байдън.
Още през юни сенатът написа законопроект, призоваващ за дипломатически бойкот на зимните игри. Поправката предвиждаше широк набор от мерки, насочени срещу отношенията с Пекин, икономическото влияние и външната политика.
Също като версията на Ромни и тя забраняваше държавно финансиране за пътуване на правителствени служители до Китай. Заради забавянето на онзи законопроект в Камарата на представителите обаче Мит Ромни предложи алтернатива със сходен текст през Закона за отбраната.
Идеята за дипломатически бойкот на Пекин `22 вече получи публична подкрепа от председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси от Демократичната партия. Подобни гласове се чуха и от няколко западни държави, като всички акцентираха върху нарушаването на човешките права в най-многолюдната страна.
Китай е обвиняван в редица престъпления срещу човечеството, включително брутална експлоатация на уйгурското мюсюлманско население в автономния регион Синдзян, затваряне в лагери на над 1 млн. уйгури, принудителна стерилизация на мюсюлманите и умишлено унищожаване на тяхно културно наследство. От Пекин отричат всички обвинения.
Моля, подкрепете ни.