Реклама / Ads
1| 2176 |10.07.2025 НОВИНИ

САЩ възобновяват трансфера на снаряди и ракети за Украйна, твърди Асошиейтед Прес

.
Източник: БГНЕС
Съединените щати възобновиха доставките на артилерийски снаряди и мобилни ракетни установки за Украйна, предава Associated Press, позовавайки се на американски служители.
 

"Длъжностните лица, пожелали анонимност, заявиха, че Украйна вече получава 155-милиметрови артилерийски снаряди и мобилни ракетни установки GMLRS (мобилна реактивна артилерия)“, се посочва в изявлението.

 

Точната дата на възобновяване на движението на оръжия не е посочена. Тази информация все още не е официално потвърдена.





Трима души, запознати със ситуацията, съобщиха на AP, че президентът Доналд Тръмп е изразил негласно недоволство от публичното обявяване на Пентагона за спиране на доставките без предварителното одобрение от Белия дом.

 

В същото време Министерството на отбраната на САЩ отрече, че военният министър Пийт Хегсет е действал без да се е консултирал с президента.

 

Агенцията припомни, че общо от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Съединените щати са предоставили на Украйна военна помощ и оръжия на стойност над 67 милиарда долара.

 

Според редица западни медии, миналата седмица Украйна е спряла да получава редица оръжия от Съединените щати, включително ракети за системи за противовъздушна отбрана и високоточни боеприпаси.

 

Белият дом отбеляза, че решението е взето за проверка на запасите от оръжие в американски складове и засяга не само Украйна, но и други страни по света.





Твърди се, че Пентагонът е спрял доставките поради опасения, че запасите от оръжия в американските складове са станали твърде ниски.

 

По-малко от седмица по-късно обаче Тръмп заяви, че не знае кой е разрешил спирането на военната помощ за Украйна. На 7 юли ръководителят на Белия дом обеща да прехвърли повече оръжия на Киев, предимно отбранителни. Тази информация беше потвърдена от Министерството на отбраната на САЩ.

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2177 |10.07.2025 Биткойнът с нов рекорд – 112 000 долара . 1| 2203 |10.07.2025 Сикрет сървис отстрани 6 агенти заради покушението срещу Тръмп . 0| 2195 |10.07.2025 Русия е виновна за сваления самолет през 2014 г., Австралия иска обезщетение . 1| 5692 |10.07.2025 Джокович: Ще ми трябва най-доброто в момента, за да победя Синер

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads