СЕ изпрати още препоръки към България за контрола на главния прокурор
Като “временно решение” се гледа на предложената от ГЕРБ реформа за контрола на главния прокурор. Това е сериозна констатация, дошла от Съвета на Европа и ръководителят на отдел "Човешки права" към Съвета на Европа Кристоф Поарел.
Поарел отбелязва, че идеята независим прокурор, който да разследва обвинител №1 у нас, има множество уязвими точки.
Управляващите освен това все още не са изпълнили една от основните препоръки на СЕ - да се създадат ясни правила, при които да може да се отстрани главния прокурор. Освен всичко прокурорската колегия във ВСС не бива да има механизми за блокиране на избора на специален прокурор, каквито да включени в идеята на ГЕРБ.
Поарел е препоръчал по-строги мерки за назначаването и отчетността на независимия прокурор, за сътрудничеството му с МВР, за възможността след края на мандата да бъде назначен за съдия, за разширяване на правомощията му за разследване на заместниците на главния прокурор, за осигуряване на способ за съдебен контрол над отказите му да предприеме разследване, за въвеждане на правила за отзоваване на главния прокурор.
Поарел е отбелязал, че предвижданият начин за избор на независимия прокурор не осигурява действителна независимост. Според него този прокурор трябва да работи с мандат от три години. Той е предложил по-нататък да се помисли дали съдия или група съдии не биха могли да водят разследвания срещу главния прокурор.
ФрогНюз припомня, че вчера стана ясно желанието на Европейския парламент да разбере повече около собствеността и финансирането на българските медии, развитието на проверките по т. нар. "Барселона гейт" и на записите с глас, подобен на гласа на премиера и снимките от резиденция "Бояна", предоставянето на т. нар. златни инвеститорски визи, изпълнението на препоръките на Европейската комисия по отношение на върховенството на закона.
Моля, подкрепете ни.