Сделка със сенките: Тръмп и бивш джихадист чертаят новия път за Сирия

Това е първата среща между лидери на САЩ и Сирия от 25 години насам и повратна точка в опитите за повторна интеграция на Дамаск в международната общност след свалянето на режима на Башар Асад в края на 2024 г.
Шараа – бивш джихадист, който се е сражавал срещу американски войски в Ирак и до декември 2024 г. беше в списъка на издирвани терористи с награда от 10 млн. долара – е новото лице на ислямисткото правителство, установено в Дамаск след свалянето на Асад.
„Шараа е млад, привлекателен тип. Корава натура. Миналото му е силно. Много силно. Боец“, заяви Тръмп пред журналисти на борда на Air Force One след срещата.
Шараа, на 42 години, приветства решението за вдигане на санкциите като „историческо и смело“, което ще „облекчи страданието на сирийския народ и ще положи основите на стабилността в региона“. В телевизионно обръщение той обяви началото на „истинската работа по възраждането на съвременна Сирия“.
По улиците на Дамаск срещата беше посрещната като исторически момент. Граждани гледаха с изумление кадрите от Рияд, тълкувайки ги като край на 15-годишната изолация. Щандове около джамията Омеяд вече продаваха саудитски знамена до сирийските — благодарност към Рияд за посредничеството.
„Петнайсет години ни виждаха като бежанци. Сега отново сме народ“, каза Хосам ал-Хули, занаятчия от старата част на Дамаск.
Според Тръмп Шараа има „реален шанс да задържи Сирия единна“ и е приел присъединяване към Споразуменията Авраам, които нормализират отношенията с Израел — крачка, която би била немислима до скоро.
„Ново начало“ за Сирия
„Разпореждам прекратяване на санкциите срещу Сирия, за да им се даде ново начало“, заяви Тръмп пред страните от Съвета за сътрудничество в Залива (GCC). „Санкциите бяха мощни, задушаващи. Сега им даваме шанс за величие.“
Тръмп е поискал от Шараа да депортира палестински бойци, да сътрудничи срещу „Ислямска държава“ и да премахне останалите химически оръжия. Срещата е била организирана по инициатива на Мохамед бин Салман и турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Шараа – бивш лидер на „Хаят Тахрир ал-Шам“ и преди това на сирийския клон на Ал-Кайда – от години се опитва да изчисти репутацията си. Според източници, Дамаск е предложил на Тръмп „пакет“ с достъп до сирийски петрол, гаранции за Израел и дори проект за Trump Tower в столицата.
След визитата в Саудитска Арабия, Тръмп замина за Катар, където присъства на подписване на рекордна поръчка на Boeing за 96 милиарда долара.
Изолация, кръв и възраждане
Американските санкции срещу Сирия датират от 2011 г., когато режимът на Асад потуши с насилие мирни протести. След падането му, новото правителство – макар и ислямистко – търси легитимност и икономическо възстановяване.
Санкциите бяха особено тежки – без достъп до системата SWIFT, международна търговия или чужди инвестиции. ООН изчислява, че 90% от сирийците живеят в бедност, а икономиката е в руини.
Въпреки надеждите, предизвикателствата остават. През март, проправителствени сили, свързвани с новия режим, извършиха кланета в Северозападна Сирия. САЩ поставиха 12 условия за трайно премахване на санкциите, включително защита на религиозните малцинства и възможност за американски удари срещу терористични цели.
Срещата обаче е сигнал за нова ера — колкото и противоречива. Социалните мрежи в Сирия бяха залети от видеа с Тръмп, който танцува на сирийски химн. „За първи път ръкоплясках на президент“, казва ал-Хули. „Велик човек, наистина велик.“
Превод и редакция ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.





