Реклама / Ads
17| 2847 |08.08.2023 НОВИНИ

СЕМ излезе с позиция след изказване на премиера за работата на медийния регулатор

.
Източник: БГНЕС
Изразеното от министър-председателя мнение по време на двумесечния отчет под формата на интервю показва непознаване на правомощията на Съвета за електронни медии, определени в Закона за радиото и телевизията. Това гласи част от позиция на медийния регулатор, огласена ден, след като премиерът Николай Денков отговаря на въпроси на граждани чрез видеоинтервю, излъчено онлайн.
 

„Съветът за електронни медии (СЕМ) очевидно не си върши работата. Не може журналисти, които разпространяват неверни факти, вероятно знаейки, че са неверни, да не бъдат санкционирани по някакъв начин. Журналистическата етика изисква не просто да казвате нещо, а да го проверите през няколко източника. Има базови стандарти, които водещите медии по света спазват задължително“, заяви министър-председателят в отговор на въпрос на 7 август.

 

„Съветът за електронни медии намира за недопустими оценките и внушенията, направени от министър-председателя по адрес на СЕМ“, пишат от медийния регулатор. Позицията не е подкрепена от един от членовете на съвета – Пролет Велкова, се посочва в края на съобщението, публикувано на сайта на регулатора.

 

В позицията, изпратена до медии, се отбелязва, че с изразената теза премиерът показва незнание по отношение дейността на кои лица е компетентен СЕМ, както и неразбиране, че професионалните стандарти за журналистическа дейност, залегнали в Етичния кодекс на българските медии, се съблюдават от Етичната комисия, която е саморегулаторен орган към фондация „Национален съвет за журналистическа етика“.

 

„Представителите на изпълнителната власт, а и на законодателната, би било добре да се съобразят с констатациите и препоръките във всеки един от докладите на Европейската комисия по върховенството на правото, като коригират собственото си поведение по отношение на независимостта на медийния регулатор и на всички медии в страната“, пише в позицията.

 

От СЕМ констатират, че за изминалата година е осъществен мониторинг на над 24 000 часа телевизионни и радиопрограми. В рамките на правомощията си регулаторът е провел осем фокусирани наблюдения по темата за войната в Украйна, които включват и анализират проблема с дезинформацията, се посочва още в позицията.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2718 |08.08.2023 Ирландците отдават последна почит на певицата Шиниъд О'Конър . 0| 2727 |08.08.2023 След случая с Дебора: В МЗ обсъждат проекта на стандарт за съдебна медицина . 12| 3123 |07.08.2023 Зеленски: Още жертви след последния ракетен удар на Русия по жилищна сграда в Покровск . 5| 3222 |07.08.2023 Д-р Велислава Донкина: Проявата на агресия е следствие от разпад на човека, семейството, обществото

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads