Шефът на ООН: Свободното корабоплаване в Черно море е от решаващо значение

"Постигането на споразумение за свободно корабоплаване в Черно море, за да се гарантира защитата на гражданските плавателни съдове и пристанищната инфраструктура, ще има решаващ принос за глобалната продоволствена сигурност и веригите за доставки", уточни говорителят.
След като Русия нахлу в Украйна през 2022 г., под егидата на ООН и Турция бе постигнато споразумение, което позволи на украинските кораби да продължат да изнасят зърно през Черно море. Русия се оттегли от споразумението година по-късно.
Дискусиите, водени от Съединените щати през последните дни, имат за цел също така да се въведе мораториум върху ударите по енергийните инфраструктури в Русия и Украйна.
Въпреки тези събития положението на цивилното население в Украйна продължава да се влошава, алармира пред Съвета за сигурност на ООН Джойс Мсуя, заместник-ръководителка на Службата на ООН за хуманитарни операции.
По думите й от 1 март насам не е минал ден без нападение, засегнало цивилното население.
"Докато студът продължава, последиците от предишни атаки срещу енергийната инфраструктура продължават да засягат достъпа до електричество, газ, отопление и вода, застрашавайки живота и благосъстоянието на най-уязвимите", каза още тя.
"В съчетание със сериозните съкращения на финансирането за глобални хуманитарни операции, включително за Украйна, това намалява способността ни да предоставяме жизненоважна помощ“, предупреди Мсуя.
Към днешна дата хуманитарният план на ООН за Украйна за 2025 г. на стойност 2,6 млрд. долара е финансиран само на 17%.
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп обяви премахването на повечето от програмите на американската агенция за международна помощ (USAID), която управляваше годишен бюджет от 42,8 милиарда долара, посочва АФП.
Моля, подкрепете ни.





