Реклама / Ads
13| 10086 |03.01.2013 НОВИНИ

Шейх иска български паспорт, Маргарита Попова не му дава

.
Баснословно богат саудитски шейх е поискал български паспорт, като в замяна е обещал да направи крупни инвестиции у нас. Вицепрезидентката Маргарита Попова обаче е отказала да му издаде указ за гражданство.
 

Това съобщили пред “Труд” два независими един от друг правителствени източника, пише вестникът. Става дума за шейх Т. М. Б., член на кралската фамилия на Саудитска Арабия и близък съветник на краля Абдуллах бин Абдул Азис. Изписваме името му с произволни инициали, тъй като в Саудитска Арабия двойното гражданство е забранено и тази информация би могла да навреди на кандидата за гражданство. Истинското му име и длъжността на шейха в кралския двор се пазят в редакцията.
 

Страх от Арабската пролет

Както мнозина други заможни араби, и шейхът бил подплашен от революциите в Близкия изток и потърсил начин да си осигури “резервно пристанище”. Не само събитията от Арабската пролет, а и дългогодишното противопоставяне на сунити (управляващи) и шиити (населението в богатите на петрол райони) подклажда напрежението в Саудитска Арабия. Последните протести срещу властта в градовете Мека и Бурайда бяха на 31 декември. Богатият шейх се е свързал с престижна испанска адвокатска кантора, която посредничи на знатни персони при придобиването на чуждо гражданство. Избрал Испания, защото натам са се насочили десетки видни араби. Адвокатите му предложили да кандидатства в България като страна с ниски данъци и добър инвестиционен климат. 

Предложение от Дянков

Юристите се свързали с вицепремиера Симеон Дянков, който отговаря за правителствената политика по гражданството, и го убедили бързо да предложи шейха за BG паспорт. Според чл. 16 от Закона за българското гражданство всеки министър има право да направи предложение чужденец да получи наше поданство за особени заслуги. Кандидатурата на Т.М.Б. била обсъдена на Съвет по гражданството, като МВР и ДАНС са дали положителни писмени становища, научи “Труд”. В резултат на цялата процедура правосъдната министърка Диана Ковачева предложила с писмо на вицепрезидентката Маргарита Попова да издаде указ за българско гражданство на саудитеца. Тя обаче е извадила името му от списъците с хора, за които се издава указ. До вчера шейхът не бе получил президентски указ.
 

От “Дондуков” 2 няма реакция

Още на 27 декември м.г. репортер на “Труд” изпрати писмено запитване до прессекретариата на президента защо саудитският шейх не е получил указ за гражданство, след като е минал през всички законови процедури. В запитването бяхме посочили, че ще ни е необходим отговор в първия работен ден на новата година. До редакционното приключване на броя обаче от Администрацията на президента не получихме коментар.
Преди да стартират процедурата, българските власти са проучили обстойно саудитския шейх - оказало се, че той е американски възпитаник, има само една съпруга (което е голямо изключение в неговите среди).

 От свои приятели, американски бизнесмени, той научил за възможността да премести вложенията и бизнеса си в друга държава, за да намали данъците си и да подсигури вложенията си с оглед т.нар. Арабска пролет.
 

Дарение за разкопки

Като знак за добра воля шейхът дори е дарил 200 хил. лв. за правителствената програма “Виа Понтика”, която финансира археологически разкопки по морето. Нейни инициатори са Симеон Дянков и Божидар Димитров. На по-късен етап е обещал да вложи пари и в недвижими имоти у нас. След липсата на положителна санкция от президентството обаче шейхът вероятно ще потърси друга държава за своите авоари.

Правителствени източници споделили пред “Труд”, че това не е единственият случай, при който Попова не включва чужденци, предложени за гражданство от нейни колеги министри. Същевременно от времето на тройната коалиция на “Дондуков” 1 се говори, че при минали кабинети гражданство е давано на чужденци, които са дарили само една пералня или 10 куб. м дърва.
 

Президентът Росен Плевнелиев винаги е поддържал тезата за даване на гражданство при нисък праг на инвестиции. Той дори наложи вето на закона за инвестициите, приет на 29 ноември миналата година.  Текстовете предвиждаха инвеститорите, кандидатстващи за български паспорт, да са направили вложения у нас за поне 4 млн. лв. като съдружници в българско предприятие и да са разкрили поне 50 работни места. Според президента този праг е необосновано висок.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 11| 5465 |02.01.2013 Политолози: Опозицията иска да бламира властта с референдума . 66| 7731 |29.12.2012 Бойко Борисов: Всеки е свободен да говори каквото иска . 4| 5514 |26.12.2012 Американче събира пари, иска брат и сестра от България . 9| 6784 |22.12.2012 Сестрата на Борисов: Вярвайте в българските лекари!

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads