Удостоверението се издава от общините по месторегистрация на превозно средство, което налага тези хора, които държавата по една или друга причина е решила, че трябва да бъдат освободени от този данък, да посетят тази служба, да подадат едно заявление, с което да бъде издадено това удостоверение. Самото удостоверение струва 5 лева. Ако искат да бъде направено веднага, както знаете, се плаща двойно или таксата е 10 лева. Куриозът е следният, има превозни средства, на които, да речем, данъкът е 18-20 лева. Той, за да не отиде два пъти, ще трябва да плати 10 лева, тоест половината си такса, за да получи това удостоверение.
Шофьори-инвалиди трябва да плащат в общината за технически преглед
Въпреки че са освободени от данък за автомобила си, хората с намалена трудоспособност трябва да внасят пари в общината. За това сигнализира по БНР Малинка Бондаренко от Съюза на българските автомобилисти. По закон местният данък не се заплаща от хора с инвалидност над 50 %, но, за да могат автомобилите им да преминат през годишен технически преглед, те трябва да платят такса, за да получат удостоверение от общината.