Ще ядем ли пържоли вместо хляб?
Сред основните фактори, водещи до това поскъпване, са сезонните колебания в цените, както и инфлацията на предлагането. Според икономистите, скокът в цените на едро се очаква да засегне и крайните потребители в краткосрочен план. Любослав Костов, главен икономист на КНСБ, посочва, че това поскъпване се наблюдава всяка година през януари, когато се проявява инфлация, породена от несъвършенства на пазара. Според него е наложително да се приеме бюджет за 2025 година и да се увеличат доходите на хората, за да може да се компенсира поскъпването на основни стоки.
Цената на хляба също е подложена на значително увеличение, като на някои места поскъпването надхвърля 30%, основно поради по-високите разходи за брашно. Възможно е връщането на ДДС върху хляба и ресторантите да окаже влияние на цените, но експерти твърдят, че подобни повишения не са оправдани, особено след като в миналото намалението на ДДС не доведе до намаляване на цените. Цените на храните от животински произход, включително яйца и пилешки бутчета, също бележат ръст, а млечните продукти като прясно мляко, кашкавал и масло се увеличават с около 2%.
Сред плодовете и зеленчуците най-сериозен скок има в цената на оранжерийните краставици и морковите. За сметка на това лукът поевтинява с 10%.
Според експерти, фактори като увеличените разходи за електрическа енергия и газ също допринасят за инфлацията, но няма да окажат сериозно влияние върху индекса на потребителските цени.
Моля, подкрепете ни.