Реклама / Ads
2| 3896 |25.11.2019 НОВИНИ

Ще опазват пчелите и природата с общоевропейска кампания

.
Европейска гражданска инициатива за извеждане от експлоатация на синтетичните пестициди до 2035 г., в подкрепа на земеделците и за опазване на пчелите и природата започва днес. Ако инициативата успее да събере поне 1 милион подписа до септември 2020 г., ЕП и ЕП следва да превърнат исканията на инициативата в нормативни актове.
 

Това съобщиха от Фондацията за околна среда и земеделие, цитирана от Дарик.

 

Около 90 организации от 17 страни от ЕС съвместно откриват кампанията, която е подкрепена и от множество биоземеделски асоциации. Според международни експерти четвърт от дивите животни в Европа са опасно застрашени, а половината от природните местообитания са в неблагоприятно състояние, екосистемните услуги се влошават.

 

Междувременно милиони фермери са изтласкани от земеделието заради несправедливи цени, липса на подкрепа от правителствата, латифундисти и големи корпорации, смятат организаторите на инициативата, които отбелязват, че около четири милиона малки земеделски стопанства са изчезнали между 2004 и 2016 г. в ЕС. Бързият упадък, както на малките стопанства, така и на дивата природа е дълбоко вкоренен в настоящия ни модел на производство на селскостопански храни, който до голяма степен разчита на мащабното монокултурно земеделие и използването на синтетични пестициди, смятат те. Според тях до допълнително влошаване на ситуацията води Общата селскостопанска политика на ЕС, която активно финансира именно тази форма на селско стопанство, чрез системата си за субсидии, която благоприятства масовото производство, вместо да подпомага фермите с малки размери и екологично земеделие.

 

Сред исканията на Европейска гражданска инициатива е Европейската комисия да внесе законодателни предложения за извеждане от експлоатация на синтетичните пестициди до 2035 г. Те настояват за намаляване на синтетичните пестициди в земеделието на ЕС с 80 на сто до 2030г., започвайки с най-опасните, и достигане на 100% чисто от синтетични пестициди земеделие до 2035 г. Друго искане е за възстановяване на природните екосистеми в земеделските райони, така че земеделието да се превърне в лост за възстановяване на биоразнообразието. Освен това настояват за подкрепа за фермерите в преход, като се работи за реформи в земеделието, чрез приоритизиране на малките, разнообразни и устойчиви земеделски стопанства, подкрепа за бързо увеличаване на агроекологичните и биоземеделски практики, внедряване във фермите на независими обучения и проучвания за свободно от пестициди и ГМО земеделие.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 4956 |19.11.2019 Иво Христов: Споразумението с Меркосур заплашва биоразнообразието, пчелите и земеделието в Европа . 0| 4653 |31.10.2019 Пчелите са на привършване, с 50 % е намаляла популацията в Русенско . 0| 3825 |16.05.2019 Четвъртокласниците се явяват на матура по „Човекът и природата“ . 0| 4015 |03.05.2019 ООН: Голяма част от природата вече е загубена

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads