Реклама / Ads
2| 2146 |29.04.2025 НОВИНИ

Ще се увеличат ли осигурителната вноска и възрастта за пенсия, обмисляха депутати в парламента

.
Шефката на на парламентарната социална комисия
Има много нови тенденции, които трябва да бъдат взети под внимание за пенсионната реформа. Застаряване на населението - всяка година има все повече нови пенсионери, а все по-малко хора са пазара на труда. До 5-6 години на пазара на труда ще влизат около 50 000 души, а в пенсионна възраст ще са 100-110 хиляди души. Това са сериозни дисбаланси, които трябва да вземем под внимание за финансовата устойчивост на системата. Това заяви Деница Сачева.
 

"Българският пенсионен модел все още не се е изпълнил в своята цялост, защото са минали 25 години. За да може да видим какви са ефектите от пенсионния модел, трябва да минат поне 40 години.", каза още тя в кулоарите на парламента.

 

"Ние предлагаме Пътна карта, която да се възложи на Министерство на труда и социалната политика, Министерство на финансите, Комисия за финансов надзор и нои за срок от 6 месеца, която да бъде представена и приета е НС."


"Имаме подготвени анализи от институциите, така че има достатъчно база, за се вземат решения - как ще се увеличи осигурителната вноска, тя не може да остане в този размер. Трябва да се вземе решение и за пенсионната възраст, защото все повече хора в пенсионната възраст искат да работят."

 

Подготвен е законопроект за втория стълб на пенсионното осигуряване - той е съврзан с т.нар мултифондове. Освен възможността да избира пенсионен фонд, да се избира и начина, по който неговите пари ще бъдат инвестирани.


Това, което не трябва да се прави като пенсионна реформа е увеличаване на възрастта за пенсиониране. Toва заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов пред журналисти в НС по повод желанието на правителството за реформа в пенсионната система.

 

Гуцанов обясни, че 6 месеца е достатъчно дълъг срок да се изготви пътна карта за пенсионната система. Нека да се видят всички доклади и едва тогава да се коментира в подробности, призова социалният министър.

 

Той добави, че е много рано още да се коментира и да се обсъжда какво трябва да се промени в пенсионната система. Трябва да се подходи бавно, внимателно и мъдро, защото реформи като пътни карти в пенсионната система трябва да бъдат добре обмислени и тогава да се съобщават публично, каза той.

 

Социалният министър уточни още, че швейцарското правило за пенсиите остава и от 1 юли хората в пенсионна възраст ще си вземат увеличението на пенсиите.

 

Пеевски заяви, че относно бъдещата пенсионна реформа трябва да се работи много внимателно и ще подкрепи всичко, което е добро за хората.

 

„Чакаме да видим правителството какви намерения има за такава пенсионна реформа. Видя се, че ако се изпълнява швейцарското правило, и ако се взима предвид по-високият ръст, а не средноаритметичният между инфлацията и доходите, пенсиите могат да нараснат значително и пенсионерите да живеят една идея по-добре. Надявам се, каквато и промяна да се прави в пенсионната система, тя да не е за сметка на пенсионерите”, каза Асен Василев.

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2177 |29.04.2025 Испания и Португалия в тъмното – сигнал за енергийната несвързаност на Европа? . 1| 2371 |29.04.2025 Нямаш време за шопинг? ChatGPT вече може и да пазарува вместо теб . 1| 2202 |29.04.2025 Върховният съд на ЕС: Схемите за „златен паспорт“ са незаконни . 15| 3528 |29.04.2025 Карни срещу Тръмп: Виж кой говори

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads