П. Симеонов за Фрог: Възможен е хаос, ако Борисов се кандидатира за президент
Изненадващ ход е, ако генералът се включи в надпреварата. Не е ясно, ако това стане, дали ще е кандидат за президент или за вицепрезидент. Възможни са и други опции. Корнелия Нинова се самоизключи днес. Не виждам, обаче Мая Манолова да е изключена като вероятност. Представете си например двойката Мая Манолова и ген. Радев. Интересно ще е. В нея ще има социална и силова страна, нещо, което се търси в момента.
Ген. Радев обаче не е много разпознаваем. За втори път той подава оставка, като при първия е бил разубеден. Това са лошите новини. Около него има и хубави новини - той не се съгласил с т. нар. „Еър полисинг”. Много хора обаче не са запознати с това и сигурно ще попитат защо проблемът се „вади” чак сега, когато се издига номинацията му. В крайна сметка, тази номинация има подводни камъни.
В същото време ген. Радев, който е деполитизиран, отговаря на описанието за обединител на нацията, което много ще се харчи. Военен, издигнат е от левите среди и отговаря на сантиментите на голяма част от българското общество, които са национално-социални. Има критична спрямо Запада позиция, което също се харчи (но е и приемлив за Запада). Добрите новини около него са очевидни. Много балансиран, добра възможност е за кандидат-президент.
Представете си какво може да се случи, ако ген. Борисов се кандидатира. Той е генерал от МВР. Реформаторите говорят за ген. Събев и ген. Димо Гяуров. Последният е генерал от разузнаването. А ген. Радев е от армията. Възможно е на изборите да има генерали от трите места, където изобщо е възможно да се произведат генерали. Много забавна кампания ще се случи. Това е всъщност един любопитен детайл. Той показва, че българското общество търси сигурно, авторитетно, дори силово звучащи опции. По естествен път БСП ще ги потърси в национал-социалното, а реформаторите - в натовското. Те може би ще се опитат да разкажат, че българската сигурност и патриотизъм не бива да са проруски, което е легитимна теза. А ГЕРБ ще го потърсят в Бойко Борисов, където всъщност те търсят всяка легитимация. Става забавно, но има хиляди уговорки. Впрочем, казано шеговито, хубаво е, че българските генерали кандидатстват за властта, а не правят преврат за нея.
Точно ние от „Галъп интернешанъл” и института „Иван Хаджийски“ бяхме хората, които през цялото време казвахме, че Борисов няма план и не е изключено той да е кандидат-президент. Наши колеги напълно отричаха това да се случи.
Въпреки всичко продължавам да смятам, че Борисов като кандидат за президент е по-малко вероятната опция. Помислете колко много са въпросителните, ако Бойко Борисов се кандидатира за президент. Самата конституционна процедура е сложна. Това ще е сериозен смут. Ако тръгне да става президент, какво ще се случи с партията и правителството. Партията е конгломерат от някакви лагери, между които Борисов е балансирал. Често е балансирал собствената си партия с реформатори, с прозападни кръгове. Ставал е опозиция на самия себе си, за да може да управлява. Много е интересно дали ще го може от президентския пост. Ако все пак се кандидатира за президент, от сутрин до вечер ще му повтарят, че той е избягал за втори път. Предният си мандат не го завърши. Отделно от това ще му казват, че не просто е избягал, а се кълнеше, че няма да се кандидатира за президент.
И не на шега Борисов мисли за стабилността. Той не е безотговорен човек. Представете си: ако тръгне да става президент, ще настане хаос.
Моля, подкрепете ни.