Д-р Симидчиев: Над 8 000 души умират от мръсния въздуха за година
Замърсяването на въздуха е глобална пандемия, с по-големи размери от туберкулозата, СПИН-а и пневмонията взети заедно.Това заяви специалистът по белодробни болести и председател на Сдружение „Въздух за здраве” д-р Александър Симидчиев в предаването "Лице в лице" по бТВ.
В сторицата функционират две системи за мерене на замърсяването на въздуха. Едното е официалната система, която е калибрираните уреди на МОСВ – те са много малко на брой. Другата е на „Air Sofia”, те имат над 300 датчика в София. Всяка една от двете има своите предимства – едната мери точно, а другата на мери на големи разстояния. Ако се комбинират двете получаваме истинската картина.
„Източниците на замърсяване в конкретния момент са токсична комбинация от трафик, битово отопление и климат. Когато трите се съчетаят като днес се получава този ефект, в който ние дишаме една боза в котловината на София, защото няма вятър, който да издуха мръсотията”, заяви още д-р Симидчиев.
Има места, които са с по-ниско замърсяване извън София, където може да се отиде, но това не е решение. Няма орган или система в организма на човека, който да не се уврежда от фините прахови частици. Вредата се нанася чрез кръвната система и може да удари освен белите дробове, бъбреците, сърцето, черния дроб, мозъка. Най-слабата и уязвима част от организма се разболява най-бързо. Лошият въздух не засяга само белите дробове, а наистина всеки орган.
8 000 души умират от замърсяване на въздуха, което е повече от 10 пъти повече от загиналите в пътни инциденти, обяви още д-р Симидчиев.
Хирургическите маски, които продават в аптеката не предпазват от поглъщането на мръсния въздух. Неприятно е да се диша през плътна маска, но тя спасява от това, което е във въздуха, за да не попада в организма.
Припомняме, че днес в 15 града днес беше отчетен крайно лошо въздух. Най-високо замърсяване има в София Пловдив, Русе, Шумен и Горна Оряховица. Показателите надминават нормите за съдържание на фини прахови частици и вредни газове.
През деня кметът на района, заедно с полиция извършиха внезапна проверка в бившите виетнамски общежития в столичния район "Красна поляна". Там живеят близо 270 ромски семейства. Проверката за начина, по който се отопляват живеещите там и дали не застрашават качеството на въздуха показа, че само 30 процента от живеещите в общинските общежития ползват твърдо гориво.
Моля, подкрепете ни.