Система за проследяемост можела да "хване" диоксина
В Aсоциацията на месопреработвателите нямало информация, за внесено у нас заразено говеждо месо от Ирландия, оповести по БНР председателят й Костадин Чорбаджийски. Такива данни имало в Националната ветеринарномедицинска служба. Този случай обаче доказал, че системата за оповестяване работела добре в ЕС, защото България веднага била уведомена за наличието на заразено месо в Ирландия, следователно системата била адекватна и можела да осигури безопасността на гражданите си.
В Асоциацията обаче нямали информация за произведени продукти от заразено месо, защото дейността й не включвал контрол. Той се осъществявал изцяло от органите на ДВСК. Все пак Чорбаджийски оповести, че в българските предприятия е въведена системата за безопасност и системата за проследяемост, която показвала каква суровина се влага в продуктите и в кой търговски обект е продаден въпросният продукт. Ако има нещо опасно, изтеглянето на продукта от търговската мрежа можело да стане незабавно. Стана ясно още, че проверката за заразено месо можела да стане само за половин час. Всяко едно предприятие имало своя мониторингова програма за проби от готовия продукт и от суровините.
Frognews.bg напомня, че инспектори от ДВСК засякоха и наложиха възбрана върху 60 тона свинско месо, внесено от Ирландия в началото на декември тази година, защото това месо би могло да съдържа опасното вещество диоксин. Диоксинът е химически замърсител и е опасен дори и в малки количества. Когато се натрупа в тялото, може да предизвика рак и спиране на дейността на някои органи.
Моля, подкрепете ни.