Скандално в Босна: Има ли руски лагери за обучение на паравоенни в Република Сръбска?
„Локализирани са, следим ги и можем лесно да ги елиминираме“, отбеляза той пред медията и допълни, че обучението там е „полулегално“, а броят на участниците варира.
Хелез подчерта, че за това е уведомена и международната общност.
Министърът на външната търговия и икономическите отношения на Босна и Херцеговина Сташа Кошарац поиска от председателстващата Съвета на министрите Боряна Крищо да свика спешно заседание на комисията по разузнаване.
„Искам спешна среща, за да можем заедно с ръководството на босненската служба за разузнаване да потвърдим достоверността на твърденията на министър Хелез и да получим официалното становище на службата“, посочи Кошарац.
Той добави, че негово „право и задължение“ е да потърси от съответните органи информация за твърденията на министъра на отбраната.
Босна и Херцеговина е съставена от две полуавтономни части - Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и мюсюлманско-хърватската федерация, където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно ниво, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Президентът на Република Сръбска Милорад Додик постоянно призовава за отделяне на сръбската съставна част от Босна. Додик е изправен пред санкции от страна на САЩ и Великобритания заради политиката си, но има подкрепата на Русия.
Моля, подкрепете ни.