DW: След войната в Сирия – как Турция се утвърдява като основен играч в региона
Така турският президент Реджеп Тайип Ердоган оправда навлизането на турски части в съседна Сирия през 2016 година. Но зад думите му прозираха ясно сериозните властови интереси на Анкара. Още от първия ден Турция подкрепяше бунта на въоръжената сирийска опозиция и решително настояваше за събарянето на Асад. А 5 години по-късно Турция установи трайно военно присъствие в бастиона на сирийските бунтовници в Идлиб.
Днес Турция е смятана за най-големия печеливш в Сирия, докато Русия и Иран остават големите губещи: Москва бе най-верният съюзник на режима на Асад, а Техеран го подкрепяше включително с военна сила. „Турция категорично спечели в Сирия“, казва Заур Гасимов, експерт по турско-руските отношения в Германо-турския университет в Истанбул. Според него Анкара ще работи тясно с бъдещото правителство на Сирия: „Турция ще се включи интензивно в работата по възстановяване и ще остане най-големият инвеститор в опустошената от войната Сирия“, смята Гасимов.
„Анкара ще спечели от възстановяването на Сирия и икономически, когато турските строителни фирми получат поръчки в Сирия“, предполага и политологът Берк Есен от университета „Сабанджи“ в Истанбул. „Макар турската политика спрямо Сирия да бе смятана дълго за неособено успешна, Ердоган постоянно повтаряше, че един ден Асад ще падне. И сега ще спечели от това.“
Индиректна подкрепа?
„По време на последната офанзива Турция изигра важна роля. В нова Сирия Анкара ще използва това, за да разшири сферата си на влияние“, убеден е Есен. Турция подкрепя сирийската национална армия, чрез която контролира големи части от Северна Сирия. Благодарение на своето представителство там Турция постигна и определена близост с ислямистката групировка „Хаят Тахрир аш Шам“ (ХТШ), но въпреки това Анкара постоянно отрича да е замесена в офанзивата. Макар Турция официално да не стои зад ХТШ и дори я определя като терористична организация, Анкара подпомагаше множество северносирийски милиции, участвали в офанзивата.
Т.е. е легитимно да се смята, че Турция индиректно оказва военна подкрепа на ХТШ, казва експертът по Близкия изток Андре Банк от института GIGA в Хамбург. „ХТШ наскоро си осигури нови оръжия. Те в момента използват дронове и ракетни системи. Може да се предположи, че всички те са доставени от Турция“, заявява Банк. Неговият колега Саймън Мейбън от университета в Ланкастър е по-предпазлив: „Това е непрозрачна тема. Не знаем точно до каква степен Турция наистина е подкрепяла офанзивата на бунтовниците“.
След падането на режима на Асад много сирийски бежанци могат да се върнат в страната
Всъщност членката на НАТО Турция поддържа добри отношения с Русия и Иран – с което постоянно смущава своите западни съюзници. Срив на отношенията между Москва и Анкара заради последните събития обаче не е вероятен, смята политологът Гасимов. Двустранните отношения в бъдеще само ще се задълбочават, прогнозира той: „Падането на Асад прави Турция още по-важна за Русия“.
Какво е бъдещето на кюрдите?
Официалната цел на Турция в Северна Сирия е предотвратяването на утвърждаването на териториално единство на кюрдите. Анкара се опасява, че в региона в бъдеще може да бъде създадена кюрдска държава.
В момента подкрепяните от Турция сили напредват срещу кюрдските милиции и в последните дни завладяха области в Североизточна Сирия. Сирийските демократични сили, които контролират части от Северна Сирия, са смятани за сирийския клон на ПКК. Турция от 1984 година е в конфликт с ПКК, която ЕС класифицира като терористична организация.
„В бъдеще действително бихме могли и в Сирия да видим автономен кюрдски регион, както в Ирак. Разликата: в планинския Северен Ирак на кюрдите им е по-лесно да отбраняват областите си. В равнинна Сирия може да е по-трудно“, казва Берк Есен. Освен това още не е ясно как ще се държи ХТШ спрямо кюрдите и другите малцинства като християните.
Завръщане на бежанците?
Турция има 900 км граница със Сирия, приела е около три милиона сирийски бежанци, т.е. е страната с най-много сирийски бежанци в света. Макар правителството на Ердоган след избухването на гражданската война да прие много сирийци, днес правителството е под огромен натиск: в икономически отслабената Турция предразсъдъците спрямо сирийците растат от години.
„Залагаме много на териториалния интегритет на Сирия“, каза на осми декември турският външен министър Хакан Фидан и допълни: „Милионите сирийци, които трябваше да напуснат родината си, сега могат да се върнат“. В Турция в момента растат очакванията, че това ще се случи максимално бързо. На девети декември президентът Ердоган заяви, че се надява бежанците да могат да се върнат „сигурно и доброволно“.
Моля, подкрепете ни.