След запис около "Осемте джуджета": За първи път Европрокуратурата проверява свой прокурор

"Независимостта на всички наши прокурори е една от основните ценности на EPPO и е от съществено значение за изпълнението на нашата мисия", пише в официалното съобщение.
Европейската прокуратура посочва още, че отговорността за оценката на информацията, която е в основата на това административно разследване и се отнася до независимостта на европейския прокурор, лежи върху Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия. А това е основно изискване за назначаване на европейски прокурори и за способността им да изпълняват задълженията си по време на мандата си.
„Това е проверка, тоест не е разследване, което може да приключи с обвинителен акт и вследствие на което някой да носи наказателна отговорност. По-скоро става въпрос вероятно за някакви потенциални нарушения по служба, които могат да доведат до някакъв друг вид отговорност, но не и наказателна”, обясни за NOVA Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд.
„За съжаление до момента няма опровержение от българския европрокурор Теодора Георгиева, което е крайно смущаващо. Липсата на коментар за мен е най-сериозното потвърждение за истинността на записа", посочи още той.
Теодора Георгиева застава на прицела на колегите си от европрокуратурата дни, след като в публичното пространство се появи втори запис, за който се твърди, че е направен от скрита камера в ресторанта "Осемте джуджета". На него се вижда бившия следовател Петър Петров, известен като Еврото, и непозната жена. Темата на разговора им е назначението на европейския прокурор.
„След като станаха обществено достояние записи за подобни контакти, които няма как да бъдат приети за нормални, мисля, че може би тези действия са закъснели. Ако даден човек не съответства за дадена позиция в дадена международна институция, просто трябва да бъде сменен”, заяви адвокат Бойко Найденов.
От Софийската градска прокуратура потвърдиха, че вторият запис е приобщен към проверката, която вече започна Антикорупционната комисия. Тя трябва да установи както кои са лицата на кадрите, така и истинността на твърденията за корупция на магистрати, съобщава NOVA.
„Тук логиката на нещата със задействането на нашата прокуратура е такъв, че се търси някакъв резултат, по отношение на европейския прокурор Теодора Георфиева и на родна почва. Като можем да очакваме, че ще има такъв”, категоричен е Андрей Янкулов.
Припомняме, че в средата на февруари при пожар в плевенското село Беглеж загина 75-годишната майка на Георгиева. Дни след мистериозния инцидент европейският главен прокурор Лаура Кьовеши разпореди дъщерята на загиналата Румяна Петкова да бъде охранявана, когато е в България.
Теодора Георгиева се присъединява към състава на Европейската прокуратура, ръководена от европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, през 2020 г. Преди това тя е съдия в Административен съд - София.
Така Георгиева става част от обвинителите, излъчени от 22 страни, които образуват колегията на новата независима европейска институция, през 2020 година.
Тя е избрана за поста с обосновано становище и обикновено мнозинство от Съвета на ЕС, който разглежда три кандидатури на магистрати, предложени от комисията за подобор на кандидатите за длъжността и одобрени на 13 март 2019 г. от българското правителство.
Георгиева завършва Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Доктор е по административно право и процес, като успешно защитава докторантурата си в Института за държавата и правото към БАН с тема на дисертацията „Административнонаказателни производства по българското законодателство”.
Преди да стане съдия в Административен съд София-град, юридическата ѝ кариера включва длъжностите на младши прокурор и прокурор в Софийската районна и в Софийската градска прокуратура, където работи в специализирания отдел „Антикорупция”.
Европейските прокурори се назначават от Съвета на ЕС.
Моля, подкрепете ни.





