Софиянка претендира, че е собственик на Панагюрското злато
„Претендентката е наследница на братя Дейкови. Тя предяви писмен иск към музея, с който иска Панагюрското съкровище да се отпише от инвентарния ни списък и да са впише като собственост на наследниците на братя Дейкови и на семейство Топалови. Те пък са собственици на земята, където е открито съкровището”, обясни директорът на Археологическия музей доц. д-р Костадин Кисьов, цитиран от "Марица".
Искът, който няма никаква юридическа стойност, е изпратен преди 4 дни.
Претенциите на г-жа Ангелова към съкровището са отпреди няколко години те затрупаха Върховния съд с 8 дела, свързани с Панагюрското злато. За да се стигне дотук г-жа Ангелова е събирала в продължение на 4 години различни документи от 5 големи държавни институции.
„Използват безогледно Закона за достъп до обществена информация за частни цели и Закона за опазване на старините от 1911 година”, казва –доц. д-р Кисьов.
Той припомни, че е открил в архивите и е предоставил на съда Протокол №8 на Общински съвет – Пловдив от 1949 година, според който на братя Денкови са дадени по 300 000 лева.
„Колко пари са били това за оново време – аз не знам”, уточни директорът на музея. Петимата им работници, които вадят глина с тях и присъстват на откриването, взимат съответно суми от 5000 до 15 000 лева.
„Според г-жа Ангелова, тези пари са дадени на братя Дейкови за това, че са „показали доблест и чест” и не са процент от стойността на съкровището. Тя твърди, че тогава то не е било оценено. Ами ако го бяха оценили на 15 лева”, пита доц. д-р Кисьов.
Моля, подкрепете ни.