Социологът Милена Статева: Завръщане на солидарността
Изследването на ЕСТАТ е осъществено по метода "лице в лице" сред 1004 пълнолетни български граждани. Те са подбрани по пол, възраст и тип населено място. Максимално възможно отклонение от регистрираните процентни дялове ±3,1% при 50% дял. Проучването е проведено в периода 8.10-28.10.2022г. със собствено финансиране.
Социологът Милена Статева каза, че проведеното проучване "сякаш изхожда от идеята, че хората непременно трябва да са силно ангажирани с войната и да са непременно на нечия страна.“
Милена Статева посочва, че в "психологията се счита за здравословно да не се тормозиш и ангажираш за неща, които са отвъд твоя контрол. Резултатите от анкетата показват, че след първата спонтанна реакция българинът вижда, че тази война е въпрос на геополитически игри, в които човек няма роля, освен като безпомощна жертва. Тази хипотеза се потвърждава от отговорите, които са свързани с подготвеността на българина в случай на атаки над България и ескалиране на конфликта“.
Статева откроява тенденция за солидаризация. Тя се прояви при търсенето на Александър от Перник. Участието на доброволци при помощта за наводнените села, както и грижата за бежанците от Украйна. Милена Статева определя, че всичко това определя: "една много интересна и важна насока – хората все повече се солидаризират и се отказват да разчитат на държавата, която доста се провал в грижата за отделния човек.“
Според Милена Статева: “започва да се завръща отхвърленото понятие за солидарност. Сякаш тези крайни кризи, на които бяхме подложени в последните няколко години, го връщат. Това е много положително, но не означава, че държавата трябва окончателно да дезертира“.
Моля, подкрепете ни.