Стандартът на младите расте, неграмотността им - също
Материалният стандарт на живот на младите хора, здравеопазването и материалната база в образованието са нараснали в сравнение с миналата година, според данните от четвъртото изследване на агенция „Медиана” за проблемите и тенденциите при младите хора в страната, поръчано от Държавната агенция за младежта и спорта. Социологът Кольо Колев обяви по БТВ, че има и други неща, свидетелстващи за качество на живот и за това, че в България вече има европейска младеж.
Такъв показател например е повишаването на компютърната грамотност. Според данните над 70% ползват интернет, а при учениците процентът е дори над 80%. Тези данни са абсолютно сравними с европейските.
На фона на тези повишаващи се проценти обаче се срива качеството на образование и на знание. Кольо Колев посочи, че 12% от отличниците не знаят какво е число на квадрат, а въпрос от типа на - къде се намира Балтийско море - е за непосилен 40% от тях. Затова въвеждането на матурите и на междинните изпити е изключително важно, защото те представляват обективен критерий. Върху качеството на образование влияе и отсъствието на ученици и на учители от училище, особено в 12-ти клас.
Според данните от изследването младежката безработица е ниска, с изключение на ромския фактор. Колев посочи, че младите хора не работят каквото и да е, защото имат квалификация и широк избор.
Имало и промяна в нагласата – сега квалифицираните млади хора предпочитали да останат в България, а тези, които я напускали, били нискоквалифицирани или въобще без квалификация. В близкото минало нагласата била точно обратна.
Колев прогнозира проблеми за българските университети в близко бъдеще. Над 36% от младите хора, възнамеряващи да следват, смятали да изберат учебно заведение зад граница. Кольо Колев уточни, че не става дума за същата емиграционна вълна, насочена изцяло към реализация навън, затова и голяма част от младежите планирали връщане в България.
Моля, подкрепете ни.