Станислав Младенов: Остатъчните средства от процедурата за ВЕИ трябва да бъдат използвани за наддоговаряне на тази за технологична модернизация
Той обясни, че по нея към момента на кандидатстване са били подадени 562 проекта на обща стойност 158 милиона лева, а това е доста под прогнозите и очакванията.
"Бюджетът на тази процедура е 200 милиона лева. Предвид слабия интерес към нея, остават едни 42 милиона лева, които може да бъдат използвани много практично и полезно за българския бизнес, коментира Станислав Младенов. - Разумно и отговорно би било остатъчните средства да бъдат насочени към процедурата за технологична модернизация. За наддоговаряне по нея вече са планирани 32 милиона лева.
С тези 42 от процедурата за възобновяемите енергийни източници и локални съоръжения за съхранение на енергия, сумата набъбва до 74 милиона лева. Това вече е значимо наддоговаряне, което ще бъде от огромна полза за микро, малкия и среден бизнес в страната в условията на натрупалите се тежки кризи".
Според Станислав Младенов, въпросните 42 милиона лева трябва да бъдат разпределени пропорционално по секторите на кандидатстване - за микро, малки и средни предприятия, съответно за ниско и високотехнологичния бизнес - на база на анализ, направен от страна на Министерството на иновациите и растежа.
"Подобно решение би дало сериозен тласък на българската икономика, която изключително много се нуждае от допълнително стимулиране в момента и предвид прогнозите на чуждестранните рейтингови агенции, даващи не повече от 1,5-1,8% растеж на брутния вътрешен продукт за настоящата година, коментира той. - Средствата, които България получи по първия транш от Плана за възстановяване и устойчивост, трябва да бъдат използвани максимално практично и ефективно предвид и факта, че все още държавата няма бюджет за 2023-та година.
Задълбочаващата се политическа криза прави все по-песимистични прогнозите за приемането на такъв в обозримо бъдеще".
За да бъде съкратено времето и средствата да стигнат по най-бързия начин до бизнеса, Станислав Младенов предлага да бъдат финансирани кандидатите, попадащи в резервния списък на процедурата за технологична модернизация. "Техните проекти са готови, вече са подадени и оценени, обясни икономическият експерт на БСП - София. -
Освен това, тези допълнителни средства ще бъдат най-ефективни точно там, тъй като става въпрос за инвестиции за закупуване на машини. Те от своя страна ще увеличат производствения капацитет на предприятията, респективно техните обороти, а оттам и данъците, с които те пълнят държавната хазна. Ако всичко това бъде изпълнено бързо, резултатите ще се видят още до края на настоящата година".
Моля, подкрепете ни.