Стармър пред Страшния съд: Бунтът срещу социалната реформа набира сила

Между партията и съвестта
Една от водещите фигури сред критиците е Надия Уитом – депутат от Нотингам и гласовит представител на прогресивното крило на партията. Пред Sky News тя заяви, че не иска да се бунтува, но е поставена пред морална дилема – да избира между лоялността към партията и отговорността към своите избиратели.
„Не очаквам, че ще ни изключат от парламентарната група. Но не мога да подкрепя мярка, която не предлага достатъчно доказателства и реални решения.“, подчерта тя.
Разломът вляво
На пръв поглед законопроектът изглежда прагматичен – с фокус върху активиране на трудоспособното население и ограничаване на злоупотребите със социалната система. Но критиците от лявото крило виждат в него необходимостта от орязване на права, липса на прозрачност и „управление чрез спестяване“.
Според Уитом и други депутати правителството не е представило достатъчно доказателства, че предложените мерки наистина ще помогнат на хората да се върнат на работа. Вместо това, те предупреждават за увеличаване на бедността и социалното напрежение.
Официалният отговор: „Никой няма да пострада“
Бизнес министърът Джонатан Рейнолдс опита да потуши напрежението, като подчерта, че „сегашните получатели на помощи няма да бъдат засегнати“ и че става дума за бъдещи случаи, за които правителството предвижда допълнителна подкрепа.
Но публикуван анализ от Министерството на труда и пенсиите показва, че още 150 000 работоспособни британци могат да изпаднат в бедност до края на десетилетието – прогноза, която само разпалва опасенията.
Опозиция от два фронта
Интересното е, че законопроектът среща съпротива и отдясно. Консерваторите, водени от Хелън Уейтли, също го атакуват – но поради обратната причина. Според тях промените не отиват достатъчно далеч и Стармър „показва слабост“.
„Той не контролира партията си. Не взема трудни решения. Само година след началото на мандата си вече изглежда като куц премиер“, заяви Уейтли – препратка към американския израз lame duck, който се използва за отслабен лидер.
Ще издържи ли?
Според изчисленията, за да бъде провален законопроектът, ще са нужни поне 83 бунтовници от Лейбъристката партия, които да гласуват заедно с опозицията – число, което засега изглежда недостижимо.
Но дори и реформата да мине, остава въпросът: на каква цена? Ако повече от 40 депутати гласуват срещу законопроекта, това ще бъде ясен сигнал за липсата на консенсус и лидерски контрол.
В сянката на бурята – чатбот
Любопитна подробност: в същия ден, в който Уестминстър гърми от дебати, правителството обяви пилотен проект за AI чатбот, който ще улеснява достъпа до информация в сайта Gov.uk – с цели 700 000 страници. Макар и далеч от прожекторите, това е опит да се покаже технологична иновативност насред социална буря.
Политическа развръзка или началото на нов цикъл?
Днес не става дума само за един закон. Става дума за визията на Стармър, за способността му да управлява крехкия баланс в собствената си партия и за доверието, което британците ще му гласуват занапред.
Въпросът вече не е дали реформата ще мине. Въпросът е дали ще мине самият Стармър през този „Страшен съд“ невредим.
Моля, подкрепете ни.





