Стефан Софиянски: Сега областният управител е падарин на кмета
Започваме от системата на избиране. Системата е мажоритарна. Предимството на системата е, че най-малко гласове се губят. Сегашната Конституция е приета 91-а година. Знаем протеста срещу нея. За времето си тя бе добра. От 2007 г. ние сме член на ЕС и трябва по нов начин да градим обществените отношения, за да сме присъствени в Европа. България трябва да бъде по-ефективна. Трябва да се пипа Конституцията. Референдумите дадоха насока какво очаква обществото. МС се събира пряко, но поименно, не както е сега.
Променя се регионалното разпределение, да има 6 области. В момента България се води Република с парламентарно управление. Но на практика се ръководи от министерски съвет. При новата Конституция няма противопоставяне на властите, а взаимодействие. Въвеждаме институция „областен управител“, който се избира директно, който провежда политиката на властта. Кметът се грижи за ежедневните проблеми. Влиза нова глава в конституцията-„Публични финанси“. Тя разглежда разпределянето на средствата, като 20 на сто остават в общините, 40% в областта и 40% в правителството.
Няма страшно, ако богат човек стане областен управител. Философията и пълномощията дават стимул за взаимодействие. Сега областният управител е падарин на кмета. А те трябва да си взаимодействат.
Моля, подкрепете ни.