Стряскащи данни: Смъртността от инсулт у нас е 4 пъти по-висока спрямо средната за Европа

Според него обаче все повече българи разпознават симптомите на инсулта, което дава възможност за спасяване на повече човешки животи.
Нарушения в говора, увиснала уста, слабост в ръката. При който и да е от тези симптоми близките на даден човек трябва да се усъмнят, че получава инсулт и да потърсят медицинска помощ. Състоянието е спешно, алармира доц. Калпачки, който ръководи най-големият център за лечение на инсулт в столичната университетска болница "Света Анна".
"Не се чудете, не мерете кръвно, не давайте никакво лекарство през устата. Не изчаквайте. Не се съветвайте с личния лекар. Човек трябва да отиде в болница", посочи медикът, цитиран от БНР.
Инсултът се лекува от екип от специалисти и тези екипи трябва да са в готовност денонощно. У нас модерното лечение все още е лукс, твърди доц. Калпачки.
"60 звена са направили поне една тромболиза годишно. От тези 60 може би не повече от 10 работят, така, че това да е ежедневие. Реално смъртността е в пряка връзка с това, че ние не лекуваме по съвременния начин достатъчно много хора с инсулт", обобщи специалистът.
Моля, подкрепете ни.





