Студентите по медицина, архитектура и математика най-често завършват в чужбина
Това показва четвъртото издание на рейтинговата система на висшите училища. Студентите от тези специалности най-много са участвали по програми за обмен като Еразмус и Сократ през академичната 2012/2013 г. по данни на висшите училища, пише 24 часа.
Най-рядко са обменяли опит в чужбина следвалите животновъдство, енергетика и проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми. Нулево е участието в международни програми на студентите от профеусионалните направления металургия, религия и теология, както и теория и управление на образованието.
Проектът за рейтинговага система на висшите училища се изпълнява от Министерството на образованието и науката и консорциум ИОО-МБМД-С. В новото издание системата сравнява 52 професионални направления в 51 вуза на базата на 58 критерия. След препоръки от висшите училища е добавен критерият "институционална акредитация", а тежестта на обективните индикатори е увеличена на 90%.
Най-много участия в стажове имат студентите от здравни грижи, животновъдство, теория и управление на образованието. С най-малко участия пък са математика, теория на изкуствата и философия.
Според индикатора "чуждестранни студенти" първенец е направлението медицита. Следват го фармацията, стоматологията и общественото здраве. В края на тази класация са животновъдството, химическите науки и металургията.
Според резултатите от рейтинга Медицинският университет в София е лидер във всичките 5 професинални направления, по които обучава студенти. В лидерската група е и Софийският университет, който е №1 в 21 от 22 направления. Техническият университет в София е първенец в 5 от 8 направления, а Химико-технологичният и металургичен университет - в в 3 от 5.
Завършилите информатика в Софийския университет имат най-висок осигурителен доход след дипломирането си - 1860 лв. Като цяло сред завършилите през последните 5 години с най-висок месечен осигурителен доход са кадрите за IT сектора. Както и в предишното издание на рейтинговата система обаче има огромни разлики в нивата на доходите и реализацията в рамките на едно направление.
Моля, подкрепете ни.