Световната здравна помощ пада до най-ниското си ниво от 15 години насам

Мащабните съкращения на външната помощ, които САЩ предприеха, ще доведат до спад на международното финансиране за здравеопазване до най-ниското му равнище от 15 години насам, сочи ново изследване, предаде АФП. Авторите предупреждават, че светът е навлязъл в нова „ера на глобална здравна икономия“.
Финансирането, което осигурява здравни услуги за едни от най-бедните и уязвими хора в света, е драстично намалено през тази година, като водеща роля има администрацията на американския президент Доналд Тръмп.
Изследването, публикувано в авторитетното медицинско списание The Lancet, подчертава и скорошни сериозни съкращения на помощта от страна на Обединеното кралство, Франция и Германия.
След като през 2021 г., по време на пандемията от COVID-19, международната здравна помощ достигна рекордните 80 милиарда долара, тази година тя ще се свие до едва 39 милиарда, изчислява екипът от американски изследователи. Това е най-ниското ниво от 2009 г. насам.
Най-засегнати ще бъдат страни от региона на Субсахарска Африка като Сомалия, Конго и Малави, където голяма част от здравното финансиране идва от международна помощ.
Съкращенията ще окажат сериозно въздействие върху лечението и превенцията на редица заболявания, сред които ХИВ/СПИН, малария и туберкулоза.
Според изследването, САЩ са намалили глобалното си здравно финансиране с поне 67% през 2025 г. спрямо предходната година. Обединеното кралство е съкратило помощта си с почти 40%, Франция – с 33%, а Германия – с 12%.
Изследователите от базирания в САЩ Институт за здравни показатели и оценка призовават за спешно увеличаване на здравната помощ и предупреждават, че страните вероятно ще трябва да търсят нови източници на финансиране.
Проучването е публикувано в момент, когато експерти по ХИВ се събират в столицата на Руанда, Кигали, за международна конференция за болестта.
Според друго проучване, публикувано по-рано този месец от The Lancet, само съкращенията на американската помощ биха могли да доведат до предотвратими смъртни случаи на над 14 милиона души до 2030 г.
Моля, подкрепете ни.





