"Свободна съм от година и още не мога да спя". Започват да изплащат репарации на изнасилените от руски военни
До 500 украински жертви на сексуално насилие, свързано с конфликта, са идентифицирани и получават временни обезщетения тази година, включително финансова, медицинска и психологическа помощ, предаде The Guardian.
Зеленска заяви: "Обезщетенията за жертвите на груби нарушения на правата на човека, включително жертвите на сексуално насилие, свързано с конфликти, не се свеждат само до икономическа подкрепа. Това е важна стъпка към възстановяването на справедливостта.
"И тази справедливост е необходима не само в Украйна", каза тя. "Справедливостта за украинските жертви на насилие сега е огледало за самия свят".
Според Глобалния фонд за оцелели, който администрира проекта с Украйна, използвайки средства от правителствата донори, това ще бъде първият случай, в който на оцелели по време на активен конфликт се присъждат обезщетения.
"Рехабилитацията и компенсацията са елемент от обезщетенията, но това, което оцелелите намират за много важно, е признанието", заяви Естер Дингеманс, директор на фонда, който беше създаден през 2019 г. от носителите на Нобелова награда за мир д-р Денис Муквеге и Надя Мурад, за да помогне на оцелелите от сексуално насилие, свързано с конфликти, да получат достъп до обезщетения.
"Схемата за обезщетение е потвърждение, че случилото се с тях е официално признато. Това е и послание към по-широката общност", допълва Дингеманс.
Общият брой на украинците, пострадали от сексуално насилие, причинено от руските сили, е неизвестен, тъй като повечето оцелели не съобщават за престъпленията. Глобалният фонд за оцелели смята, че те са хиляди.
Прамила Патън, специалният представител на ООН по въпросите на сексуалното насилие в конфликти, обвини Русия, че използва изнасилването като "военна стратегия", като цитира случаи на войници, "оборудвани с виагра".
Людмила Хюсеинова е една от осемте украински цивилни, освободени в рамките на първата размяна на изцяло женски пленници с Русия заедно със 100 украински войници през октомври 2022 г. Тя беше прекарала три години в затвор от сепаратистките сили в източната провинция Донецк.
"Свободна съм от повече от година и все още не мога да спя нощем", каза тя. "Събуждам се с усещането за отвратителния начин, по който ме докосваха".
"За съжаление все още има много случаи на обвинения в жертви, особено в по-малките селски общности. Когато ме освободиха, дори нямахме разбиране за това какво е сексуално насилие, свързано с конфликти".
Когато през 2014 г. сепаратистките сили окупират родния ѝ град Новоазовск в Донецка област, Хюсеинова се включва в подпомагането на осиротели деца на фронтовата линия, като събира дарения от цяла Украйна. Но заради книгите на украински език, които предоставя на децата, тя е задържана.
"В продължение на три години и 13 дни бях държана в препълнена клетка", казва тя. "Не виждах небето, а въздухът беше натежал от цигарен дим".
"Когато ме освободиха, трябваше отново да се науча да използвам краката си и да дишам с целия си гръден кош".
След освобождаването ѝ я отвеждат във военна болница в Днепър, но персоналът там не е в състояние да се справи правилно с човек, преживял сексуално изтезание.
"Болницата беше препълнена и с недостатъчно персонал", казва Хюсеинова. "Изобщо не обвинявам лекарите там, но те не бяха подготвени да се справят с човек като мен.
"Те не знаеха как да подходят или да говорят с мен, което в дългосрочен план причини повече психологически щети".
Именно този опит подтиква Хюсеинова да работи с Глобалния фонд за оцелели и да стане застъпник на оцелелите и други жени, които все още са в затвора. Тя се надява, че жертвите на сексуално насилие сега ще бъдат заобиколени от подкрепата и разбирането, до които тя не е имала достъп.
"Оцелелите напускат ареста с нищо", казва тя. "Те нямат дрехи, нямат дом, нямат общност. Често цялото им имущество е оставено в окупираните територии и не могат да си намерят работа, тъй като всичките им документи са у дома".
"Обезщетенията могат да помогнат, но те трябва да включват цялостна подкрепа за физическото и психическото здраве. Жените трябва да имат достъп до психолог - не само за няколко сесии, а толкова дълго, колкото им е необходимо. Травмата от сексуалното насилие не изчезва".
Дингеманс заяви, че украинското гражданско общество и правителството са успели да се справят ефективно със стигмата, свързана с оцелелите, като посочи активното застъпничество на Зеленска по този въпрос, както и новите закони, които си проправят път през парламента. Ако бъдат приети, законите ще определят свързаното с конфликти сексуално насилие като отделно престъпление и ще създадат национален регистър за регистриране на случаите.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.