Таен доклад освети ролята на Европа в производството на дронове за войната на Русия в Украйна
В документ от 47 страници, с който разполагат от британското издание "Гардиън", се посочва, че през последните три месеца са извършени повече от 600 нападения на градове в Украйна с помощта на безпилотни летателни апарати, съдържащи западна технология.
52 електрически компонента, произведени от западни компании, са открити в няколко модела "Шахед". Пет европейски компании, включително полско дъщерно дружество на британска мултинационална компания, са посочени като оригинални производители на идентифицираните компоненти.
Сред производителите има компании със седалище в страните, наложили санкции заради войната на Русия в Украйна - САЩ, Швейцария, Холандия, Германия, Канада, Япония и Полша.
Няма предположения за неправомерни действия от страна на западните компании, чиито части са идентифицирани. В доклада се посочва, че според митническа информация почти целия внос в Иран е с произход Турция, Индия, Казахстан, Узбекистан, Виетнам и Коста Рика.
Барт Гротуис, евродепутат, който участва в подкомисията по отбрана и сигурност на Европейския парламент, каза, че не е имало достатъчна координация между разузнавателните служби на ЕС, за да се справят със злоупотребата със западни компоненти.
Доставките на безпилотни летателни апарати "Шахед"/Shahed-136/131 от Иран за Русия се извършват през Каспийско море. От Техеран безпилотните летателни апарати се доставят до иранското пристанище Амирабад, откъдето се транспортират до руския пристанищен град Махачкала, посочват в доклада си. Маркировката върху електронните компоненти на дроновете, използвани в Украйна през последните месеци, е била унищожена, "вероятно с помощта на лазер". Имената също са променени, което по всяка вероятност е част от споразумение между Москва и Техеран, за да се прикрие участието на Иран във войната.
Според документа Иран вече е диверсифицирал производството си чрез използването на сирийска фабрика, доставяща до руското пристанище Новоросийск, но производството на дронове се измества в Русия, в централния регион Татар Алабуга.
Предлага се да бъдат извършени удари върху заводите за производство на дронове "Шахед" в Иран, Сирия, както и потенциален производствен обект на територията на Руската федерация. Според призивите на украинските власти това може да стане, ако партньорите "осигурят необходимите средства". Това предложение обаче по всяка вероятност няма да срещне подкрепа.
Кои компании в Европа са замесени?
Широка гама от компоненти, произведени от западни компании, са открити в свалените модели на дронове. Сред тях е горивна помпа, произведена в Полша от немската компания Ti Automotive Gmbh - дъщерна компания на TI Fluid System.
Компанията не е отговорила за коментар. Тяхното оборудване е свободно достъпно за закупуване от търговци на дребно в цяла Европа и компанията по-рано каза, че не продава в Иран.
Открит е и микроконтролер с вградена флаш памет от швейцарската фирма STMicroelectronics. Говорител на компанията посочва, че фирмата работи с над 200 хил. клиенти по цял свят, не разрешават и одобряват използването на своите продукти извън предназначението им.
"Като част от тази програма ние предоставяме насоки на нашите канали за продажба, за да гарантираме, че всяка страна в нашата верига за доставки разбира отговорността си да спазва приложимите закони и разпоредби", посочват в становище от швейцарската компания.
Също така в Shahed-136 е открита интегрална схема на буферен мрежов драйвер и транзистор, направени от International Rectifier, дъщерно дружество на немската фирма Infineon Technologies AG.
Говорител на Infineon каза, че компанията не е продавала компоненти на Иран и е ликвидирала дейността си в Русия през март миналата година.
превод и редакция: ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.